Trwające w Grecji pożary to tragedia dla mieszkańców i przyrody. Walka z żywiołem trwa na Rodos, a także na Korfu i Eubea. Choć turyści, którzy wybrali właśnie te kierunki na swoją podróż, nie odzyskają już straconego urlopu, to mogą oni starać się o pewne formy rekompensaty.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Omawiana kwestia jest regulowana przez ustawę o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Niestety, nie będzie ona dotyczyć wszystkich wczasowiczów.
Jest to ochrona dla tych, którzy wykupili imprezę turystyczną. Mam tu na myśli pakiety, składające się m.in.: z dwóch różnych usług turystycznych na potrzeby tych samych wakacji. Jeśli oddzielnie wykupili lot i nocleg, przepisy tej ustawy nie będą miały zastosowania
- wyjaśnia radca prawny i założyciel serwisu Zmarnowanyurlop.pl, Bartosz Kempa, cytowany przez portal Business Insider. Oznacza to, że omawiana ochrona nie będzie obejmować m.in. osób, którzy korzystają z wakacji z dojazdem własnym.
Podróżujący korzystający z imprez turystycznych mogą starać się o jedną z trzech form rekompensaty: odszkodowanie, zadośćuczynienie za tzw. poczucie zmarnowanego urlopu i obniżkę cen. Ostatnia z nich jest szczególnie warta naszej uwagi, zwłaszcza że często ją pomijamy. Tymczasem okazuje się, że daje ona największe szanse na rozpatrzenie sprawy z korzyścią dla nas.
Obniżka ceny od touroperatora, jako jedyne z trzech roszczeń, nie podlega ograniczeniu lub wyłączeniu z uwagi na siłę wyższą, czy też ściślej, tzw. nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności (NNO). Mogą być nimi w kreślonych sytuacjach właśnie żywioły, np. pożary
- tłumaczy mec. Kempa. Dlatego też, jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, powinniśmy zwrócić się pisemnie do biura podróży o obniżenie cen, czy też raczej zwrot kosztów usług, z których nie skorzystaliśmy. W przypadku, gdy biuro odmówi zwrotu, sprawę można skierować też do sądu, ale wówczas istotne będą dowody potwierdzające konieczność wcześniejszego powrotu.
Warto dodać również w tym miejscu, że odszkodowanie może czasami nam przysługiwać nawet w nieuniknionych i nadzwyczajnych okolicznościach (NNO). Istotne jest tu to, że touroperator musi udowodnić, że skutków działania żywiołu nie można było przewidzieć. O sytuacji w Grecji media informują na bieżąco, a niektórzy turyści donoszą, że ewakuowani musieli być już następnego dnia po przyjeździe. W takich przypadkach można zakładać, że biuro podróży mogło odwołać imprezę turystyczną przed wyjazdem, więc istnieją podstawy do ubiegania się o odszkodowania.