Szlak Orlich Gniazd. Co zobaczyć? Sprawdź koniecznie przed wyprawą, aby niczego nie przeoczyć

Szlak Orlich Gniazd rowerem to fascynująca wyprawa, podczas której będziemy mogli podziwiać piękne krajobrazy oraz poznać historię jurajskich zamków. Wcześniej warto jednak odpowiednio się przygotować pod względem fizycznym oraz posiadanej wiedzy. Wówczas nasz wypad na pewno będzie niezapomniany.

Szlak Orlich Gniazd jest czerwonym szlakiem, który wiedzie przez województwa małopolskie i śląskie, łącząc Częstochowę i Kraków. Jego wytyczenie przez najwyższe wzniesienia Jury zaproponowano już w 1927 roku w czasopiśmie "Ziemia", a autorem pomysłu był Stanisław Leszczycki. Ostatecznie szlak jest dostępny dla podróżnych od 1930 roku i przez wszystkie te lata niezmiennie zachwyca.

Zobacz wideo Wybierasz się w góry? Bądź ostrożny i sprawdź, jak się przygotować

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Szlak Orlich Gniazd rowerem to świetna przygoda. Zadbaj tylko wcześniej o przygotowania

Szlak Orlich Gniaz ma imponującą długość 163,9 km, więc trasa ta zdecydowanie nie należy do krótkich. Jeśli chcemy, aby była przyjemnością, wskazane jest zadbanie o wcześniejszy trening. Bez ryzyka złapania kolki będziemy mogli w pełni podziwiać malownicze krajobrazy. Na uwagę zasługują tu przede wszystkim jurajskie zamki i warownie wznoszące się na skałach, które niekiedy sięgają nawet 30 m wysokości. Zacznijmy jednak od początku.

Naszą wyprawę warto zacząć od Sanktuarium NMP na Jasnej Górze w Częstochowie. Jednym z kolejnych punktów na naszej trasie będzie Zamek Olsztyn i Zamek "Ostrężnik" położony w rezerwacie przyrody. Nie zapominajmy też o Zamku Mirów. Jeszcze dalsze przystanki to m.inZamek Bobolice, Zamek Bąkowiec w Zawierciu-Skarżycach, tajemniczy Gród na Górze Birów i imponujący Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu. Natomiast gdy dotrzemy już do Krakowa, całe doświadczenia możemy zwieńczyć, odwiedzając Zamek Królewski na Wawelu.

Szlak Orlich Gniazd. Atrakcje to przede wszystkim zamki jurajskie, ale nie tylko

Wyprawa rowerowa Szlakiem Orlich Gniazd to niezwykłe spotkanie nie tylko z historią, ale też i przyrodą. Na trasie będziemy mogli obserwować malownicze ostańce skalne czy wyjątkowe formacje wapienne. Szlak przebiega m.in. przez tereny rezerwatów przyrody na Górze Zborów, w dolinie Wiercicy oraz w Górach Sokolich. Inaczej mówiąc, podróż ta dostarczy nam mnóstwo wrażeń i o ile tylko mamy taką możliwość, warto się na nią zdecydować. Będzie to okazja do aktywnego wypoczynku, ale też i poznania bliżej barwnej przeszłości naszego kraju, kultury regionu i oczywiście wspomnianego piękna polskiej natury. Na koniec warto dodać, że w 2012 roku Szlak Orlich Gniazd otrzymał Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej i tym samym stał się najlepszym produktem turystycznym Polski.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.