Miejsca historyczne w Warszawie można spotkać niemalże na każdym kroku. Czy znasz je wszystkie?

Miejsca historyczne w Warszawie kojarzą nam się głównie z II wojną światową, kiedy to stolica Polski uległa niemalże całkowitemu zniszczeniu. Niemniej jednak praktycznie na każdym kroku Warszawa posiada znaki swojej burzliwej historii. Lista historycznych miejsc w Warszawie jest bardzo bogata i w zupełności oddaje to, co miasto przechodziło na przestrzeni wieków.

Miejsca historyczne w Warszawie to pomniki burzliwej historii miasta. Warszawa bez wątpienia jest jednym z tych miejsc, które na przestrzeni dziejów mogły oglądać wspaniałe wydarzenia, a jednocześnie doświadczać wielkich katastrof. Historyczne miejsca do zwiedzania w Warszawie pozwalają poznać historię obecnej stolicy Polski, a także całego narodu.

Historyczne pomniki: Warszawa obfituje w monumenty o wielkim znaczeniu dla narodu

Tuż przed Pałacem Prezydenckim, przy ul. Krakowskie Przedmieście znajduje się konny pomnik księcia Józefa Poniatowskiego. Za jego stworzenie odpowiedzialny jest wybitny rzeźbiarz i przedstawiciel nurtu klasycystycznego Bertel Thorvaldsen. Choć pomnik powstał już w latach 20. XIX wieku, pierwszą oficjalną datą jego odsłonięcia był 1923 rok, kiedy to pojawił się na placu Saskim. W grudniu 1944 roku monument został wysadzony przez Niemców po Powstaniu Warszawskim. W kolejnych latach wykonano nowy odlew, który od 1965 roku znajduje się na dziedzińcu pałacu Rady Ministrów.

W 1935 roku odlany został pomnik Jana Kilińskiego, za którego projekt odpowiadał Stanisław Jackowski. Monument składał się z rzeźby wykonanej z brązu i granitowego cokołu. Przedstawia ubranego w płaszcz, ruszającego do szturmu pułkownika powstania kościuszkowskiego. W jednej dłoni trzyma on wysoko uniesioną szablę, a za pasem ma pistolet. Jego odsłonięcie na placu Krasińskich miało miejsce 19 kwietnia 1936 roku, w 30. rocznicę powołania Warszawskiej Izby Rzemieślniczej. W 1942 roku został zdemontowany na polecenie Niemców, a po 17 latach stanął przy ul. Podwale, w pobliżu wylotu ul. Piekarskiej.

W 1989 roku z kolei pojawił się pierwszy od dawna konkretny pomysł na upamiętnienie roli Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. We wcześniejszych latach inicjatywa ta nie miała zbyt wielkiego poparcia, ale na początku lat 90. wybrano projekt autorstwa Jerzego Staniszkisa. Kamień węgielny monumentu wmurowano 2 sierpnia 1994 roku, a 10 czerwca 1999 roku doszło do jego odsłonięcia przy ulicy Wiejskiej, naprzeciw kompleksu budynków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Co roku odbywają się przed nim obchody rocznic wybuchu powstania warszawskiego i odzyskania niepodległości.

Zobacz wideo Były niemal doszczętnie zniszczone, ale mają nowe życie

Historyczne ulice: Warszawa ma ich całkiem sporo

Historyczne ulice Warszawy znaleźć można w wielu miejscach. Dla przykładu ciągnąca się na długość około kilometra ulica Nowy Świat jest fragmentem dawnego traktu, którym przemieszczano się ze Starej Warszawy do Ujazdowa. Jak znaczna część stolicy, bardzo mocno ucierpiała podczas drugiej wojny światowej. Prace polegające na odbudowie budynków i elementów infrastruktury rozpoczęły się w 1947 roku — z biegiem czasu zaczęły się pojawiać na niej sygnalizacja świetlna, chodniki i deptaki. Od 1994 roku Nowy Świat jest zaliczany do grona pomników historii.

Kolejną wartą wspomnienia arterią jest Krakowskie Przedmieście. Już w XIV wieku przy Bramie Krakowskiej zaczęły formować się przedmieścia. Był to początek obecnego Krakowskiego Przedmieścia, którego nazwa odnosi się do faktu, że był on początkiem traktu łączącego Warszawę z Czerskiem, a następnie właśnie z Krakowem. Droga ta była miejscem triumfalnych wjazdów do Warszawy historycznych postaci, takich jak Jan III Sobieski czy Stefan Czarniecki. Choć Krakowskie Przedmieście odniosło proporcjonalnie mniejsze straty od pozostałej części zabytkowej Warszawy w czasie powstania, przez kilka kolejnych dekad sukcesywnie poddawane było odbudowie i rewitalizacji.

Miejsca historyczne w Warszawie.Miejsca historyczne w Warszawie. zdjęcie ilustracyjne, RudyBalasko, iStock

Najdłuższą ulicą Starego Miasta, a jednocześnie jedną z najstarszych w całym mieście jest ulica Piwna. Jej początkowy kształt został wytyczony już na przełomie XIII i XIV wieku. Historyczne wzmianki wyjaśniają, że nazwa ulicy pochodzi od rozmieszczonych na całej jej długości piwiarni lub browarów. W połowie XIV wieku wybudowany został na niej kościół św. Marcina, będący najstarszym murowanym obiektem przy Piwnej. Powojennymi zniszczeniami zajmowano się etapami, głównie od 1950 do 1959 roku. 250-metrowy odcinek ulicy biegnie obecnie od placu Zamkowego do ulicy Wąski Dunaj.

Historyczne dzielnice. Warszawa to miasto o wielkim znaczeniu historycznym

W czasach średniowiecza obecna Starówka była odrębnym miastem o nazwie Stara Warszawa. W XIII wieku zostało ono otoczone wałem ziemnym, który kilka dekad później został zastąpiony murem obronnym. Pod koniec XVIII wieku Stare Miasto nie było już miejscem dla szlachty i najbogatszych mieszkańców; zamieniło się w dzielnicę biedoty i szerzącej się prostytucji. Jego bilans po Powstaniu Warszawskim był dramatyczny — zniszczonych zostało ok. 90% zabudowań. Obecnie jest reprezentacyjnym miejscem Warszawy, a jego głównym punktem jest Plac Zamkowy.

Utrzymująca do dziś historyczny charakter dzielnica Praga również niegdyś była odrębną jednostką administracyjną. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z 1432 roku, a jej formalnym założycielem uznaje się biskupa kamienieckiego Michała Działyńskiego. W 1648 roku prawa miejskie nadał jej z kolei król Władysław IV Waza, natomiast do degradacji Pragi doszło w 1794 roku, kiedy to została przyłączona do Warszawy na mocy ustawy Prawo o miastach. Po wielokrotnych niszczeniach i podpaleniach w okresie od XVII do XIX wieku, do dziś zachowała sporo historycznych nawiązań, m.in. w postaci zabudowań, które nie zostały całkowicie odrestaurowane.

Ciekawa historia dotyczy również Woli, której początki datuje się na lata 80. i 90. XIV wieku. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą jednak z 1367 roku, kiedy to była należącą do książąt mazowieckich wsią Wielka Wola. W 1575 roku odbyła się tam pierwsza elekcja króla polskiego, na którego wybrano księcia siedmiogrodzkiego Stefana Batorego. Po wielu perypetiach wojennych, zniszczeniach i zmianach charakteru administracyjnego, w okresie powojennym doszło do rozbudowy przemysłu, a także wydzielenia Bemowa.

Miejsca historyczne do zwiedzania: Warszawa i jej wyjątkowe zakątki

Bez wątpienia wśród miejsc historycznych do zwiedzania w Warszawie wymienić należy Łazienki Królewskie. Ten wyjątkowy zespół pałacowo — parkowy przez cały rok przyciąga turystów ze wszystkich zakątków Polski i zza granicy. Co więcej, jest to też jedno z ulubionych miejsc wypoczynku Warszawiaków. Historia Łazienek wiąże się w znacznej mierze z osobą króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który właśnie tam gościł wielu zagranicznych dygnitarzy, ale także ludzi kultury i sztuki. Obecnie oprócz historycznych budowli do Łazienek przyciąga turystów także wyjątkowe otoczenie, a mianowicie cztery ogrody: 

 • Królewski,
 • Romantyczny,
 • Modernistyczny,
 • Chiński.

Ranking: miejsca historyczne w Warszawie. Te miejsca musisz zobaczyć

Ranking miejsc historycznych w Warszawie jest niezwykle trudny do stworzenia ze względu na charakter Warszawy. Jako stolica Polski ma ona bardzo wiele do zaoferowania pod tym względem i pewne jest, że w ciągu jednej czy dwóch wizyt w mieście nie będziemy w stanie poznać wszystkich wartych odwiedzenia miejsc historycznych. Niemniej jednak istnieje pewne minimum, które każdy, kto odwiedza stolicę, powinien poznać. Obiekty, które powinny znaleźć się na takiej liście to z pewnością:

 • Zamek Królewski
 • Stare Miasto 
 • Łazienki Królewskie
 • Bazylika Archikatedralna
 • Pałac w Wilanowie.

Miejsca historyczne w Warszawie. Lista atrakcji na wycieczkę weekendową

Poszukując miejsc historycznych w Warszawie, nie sposób pominąć wyjątkowych muzeów, mających swoje siedziby w stolicy. Wiele z nich posiada nie tylko unikatowe eksponaty, ale także stara się w interesujący sposób dotrzeć do swoich odbiorców, odchodząc od typowego postrzegania muzealnictwa. Nie sposób tu nie wspomnieć o wyjątkowym Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest pod tym względem ewenementem. Na liście miejsc historycznych w Warszawie znaleźć powinny się także oprócz niego:

 • Muzeum Narodowe,
 • Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
 • Muzeum Więzienia "Pawiak"
 • Muzeum Życia w PRL-u
 • Muzeum Wojska Polskiego.

Zobacz też: Pomysł na weekend w Polsce. Trzy miejscowości na Mazowszu, które koniecznie musicie zobaczyć

Więcej o:
Copyright © Agora SA