Czy zimą na Cyprze jest ciepło? Jakiej pogody mogą spodziewać się turyści w styczniu i lutym?

Jaka jest zima na Cyprze? Czy na Cyprze pada śnieg? Jeśli planujesz zimowy urlop na tej malowniczej wyspie, musisz wiedzieć, na jaką pogodę się przygotować. W artykule znajdziesz garść przydatnych informacji dla turystów.

Planując wyjazd na wakacje do skąpanych w słońcu krajów, takich jak Grecja, Turcja, Chorwacja, Włochy czy Cypr, często zastanawiamy się, jak te miejsca wyglądają zimą. Rzecz jasna tamtejsze warunki w niczym nie przypominają tych, które mamy w Polsce, ale co jakiś czas mieszkańcy są zaskakiwani typowo zimową aurą.

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Pogoda zimą na Cyprze. Jaka temperatura panuje tam w styczniu i lutym?

Biorąc pod uwagę średnią historyczną, w styczniu i lutym średnia temperatura w ciągu dnia na wybrzeżu Cypru wynosi 17 stopni Celsjusza, a nocy ok. 8 stopni. Jeśli chodzi o tereny w głębi lądu (np. stolicę, Nikozję), wartości te wynoszą odpowiednio ok. 15-16 oraz 5-6 stopni. Oczywiście najchłodniej zazwyczaj jest w wyższych partiach gór, np. w Prodromos, gdzie za dnia temperatura wynosi 6-7 stopni, a w nocy 0-1 stopnia.

Dwa pierwsze miesiące roku kalendarzowego są zatem najchłodniejszymi okresami na Cyprze, ale biorąc pod uwagę te wartości, nijak one się mają do zimy, jaką znamy chociażby z Polski. Na wybrzeżu Cypru temperatura w styczniu i lutym oscyluje zwykle w granicach 13-23 stopni w ciągu dnia i 7-13 stopni w nocy. Średnia temperatura wody w morzu wynosi 17-18 stopni.

Temperatury zimą na Cyprze - poszczególne miejsca wyspy

W położonym na południu Cypru mieście Limassol w styczniu i lutym średnia temperatura w ciągu dnia to ok. 17-18 stopni, a nocą ok. 8-9 stopni. Przenosząc się nieco bardziej na wschód, a dokładniej do Larnaki, można liczyć na temperaturę rzędu 16-17 stopni za dnia i 7-8 stopni nocą. W położonym na północno-zachodnim krańcu wyspy mieście Polis wartości na termometrach są zwykle dość podobne - wynoszą odpowiednio 15-16 i 7-8 stopni.

Zimą na Cyprze najchłodniej jest oczywiście na wyższych wysokościach. Np. w Prodromos (1380 m n.p.m), wsi leżącej w górach Troodos, średnia temperatura za dnia w styczniu i lutym to 6-7 stopni. Nocą temperatura spada do 0-1 stopnia, a czasem też poniżej zera.

Zima na Cyprze - co warto wiedzieć. Czy na Cyprze pada śnieg?

Na Cyprze panuje klimat śródziemnomorski, który charakteryzuje się gorącym i suchym latem oraz zimą bez silnego mrozu i śnieżyc. Śnieg na Cyprze oczywiście może się pojawić, ale jest zjawiskiem co najmniej niezwykłym. Co ciekawe, śnieg nie pada też zbyt często w wyższych partiach pasma górskiego Troodos. Nie oznacza to jednak, że tamtejsi mieszkańcy nigdy nie widzieli na własne oczy śnieżnej pokrywy.

Śnieg na Cyprze nie pada często, ale zimą turyści mogą spodziewać się częstych opadów deszczu - najbardziej deszczowym miesiącem na Cyprze jest styczeń. A oto przybliżona średnia wartość opadów deszczu dla niektórych regionów Cypru zimą:

  • Pafos - ok. 150-200 mm.
  • Larnaka - ok. 100-150 mm.
  • Limassol - ok. 100-150 mm.
  • Nikozja - ok. 150-200 mm.
  • Góry Troodos - ok. 200-300 mm.

To uogólnione wartości. Turyści planujący podróż w styczniu i lutym powinni pamiętać, że ilość opadów na Cyprze może różnić się w zależności od konkretnego roku.

Więcej o:
Copyright © Agora SA