Gdzie na weekend w listopadzie? Te miejsca zwiedzisz za darmo. Na liście m.in. największy zamek w Polsce

Darmowy listopad 2023 już trwa. To doskonały moment, aby zwiedzić najpiękniejsze zamki w Polsce oraz poznać ich historię. Do odwiedzin tych budynków powinno nas zachęcić to, że do końca miesiąca możemy zrobić to całkowicie za darmo. Sprawdź, jakie miejsca biorą udział w akcji i jakie atrakcje oferują.

Jesień to czas, w którym nie podróżujemy tak chętnie jak wiosną i latem. Jednak, zamiast siedzieć w domu pod kocem z kubkiem herbaty czy kakao warto zwiedzić jedne z najpiękniejszych budowli w Polsce.

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Tak powstaje tajemniczy „Zamek w Stobnicy". Byliśmy na miejscu

Najpiękniejsze zamki w Polsce teraz zwiedzisz za darmo. Jakie obiekty znalazły się na liście?

Od listopada trwa 12. edycja akcji "Darmowy Listopad". Tylko w tym miesiącu turyści mogą zwiedzić najpopularniejsze zamki w kraju całkowicie za dramo. 

W akcji 'Darmowy Listopad' organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ponownie bierze udział 9 instytucji. 'Darmowy Listopad' to nie tylko okazja do zwiedzania wystaw stałych i czasowych, ale także do udziału w wielu spotkaniach edukacyjnych, wykładach, konferencjach, warsztatach i lekcjach muzealnych.

- czytamy na stronie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W akcji biorą udział najbardziej znane rezydencje królewskie. Jakie obiekty zwiedzimy w tym miesiącu całkowicie za darmo? 

  • Zamek Królewski na Wawelu,
  • Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie,
  • Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie 
  • Zamek Królewski w Warszawie.

W akcji uczestniczą także muzea w Sandomierzu, Lublinie oraz Malborku, które również posiadają zamkowe siedziby. Zwiedzić możemy też Zamek Żupny w Wieliczce, Zamek Królewski w Poznaniu oraz zamki w Kwidzynie i Sztumie - oddziały Muzeum Zamkowego w Malborku.

Zamek Królewski Poznań, Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie. Co będziemy mogli zobaczyć?

Na osoby, które zdecydują się w listopadzie odwiedzić poznański zamek królewski, czekają spacery po obiekcie, będą mogły wówczas zgłębić historię oraz tajemnice tego wyjątkowego miejsca. Dodatkowo w tym czasie organizowane będą wykłady, warsztaty oraz koncerty. Darmowy będzie także wstęp na wystawę czasową "Silva Rerum".

Z kolei jeśli marzy ci się zwiedzenie Zamku Królewskiego na Wawelu, to musisz pamiętać, że pula wejściówek jest ograniczona, a jedna osoba może pobrać bilety maksymalnie dla pięciu osób. Co będzie można zobaczyć podczas odwiedzin? Zarówno wystawy stałe, jak i czasową - Obraz Złotego Wieku - a ponadto wziąć udział w lekcjach muzealnych.

Natomiast Zamek Królewski w Warszawie oferuje bezpłatny wstęp między innymi na ekspozycje: Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego w Pałacu pod Blachą z obrazami Wielkiej Trójki - malarzy: François Gérarda, Horace’a Verneta oraz Téodore’a Géricaulta czy Trasa Królewska w tym Apartamenty Wielki i Królewski oraz Sale Sejmowe, Galeria Arcydzieł, w tym znajdujące się na trasie zwiedzania wystawy:

  • Tycjan. Portret młodzieńca,
  • Pocztówki z widokiem na Zamek,
  • Z Norymbergi do Mediolanu. Szlakiem najlepszego uzbrojenia nowożytnej Europy.
Więcej o: