Nowe przepisy w Tatrach mogą pokrzyżować ci plany. Wybieraj szlak rozsądnie, bo nie wszędzie wejdziesz

Tatrzański Park Narodowy (TANAP) na Słowacji w ostatnim czasie pracował nad nowym regulaminem. Zmiany wejdą w życie od 15 grudnia i - jak się okazuje - mogą nie spodobać się każdemu. Jedno z ograniczeń ma być związane z wędrówkami w towarzystwie czworonogów.

Tatrzański Park Narodowy na Słowacji już od dłuższego czasu planował wprowadzenie zmian w regulaminie. Nowe przepisy wejdą w życie 15 grudnia 2023. Co zostanie zmodyfikowane? Niektóre kwestie mogą nie spodobać się właścicielom pupili, ale znajdą się również osoby, które będą zadowolone z nowelizacji. 

Zobacz wideo Burza i grzmoty w Tatrach

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Tatry - zmiany w regulaminie. Na Słowacji prawdziwe rewolucje

TANAP, czyli Tatrzański Park Narodowy na Słowacji to najstarsze tego typu miejsce w tym państwie. Obejmuje Tatry Wysokie, Tatry Zachodnie oraz w całości Tatry Bielskie, które co roku odwiedzane są przez turystów również z Polski. W szczególności latem po słowackiej stronie Tatr można było spotkać wielu Polaków wraz z psami. Wszystko przez to, że tamtejsze przepisy dotyczące wędrówek z czworonogami było o wiele bardziej liberalne niżeli te w Polsce. Po naszej stronie Tatr z pupilem mało gdzie można udać się na wędrówkę i co ważne, zawsze trzeba mieć go na smyczy. Co ciekawe, ku zdziwieniu wielu, już niebawem wędrówki z psiakiem mogą być zakazane także w Tatrach Słowackich. Nowelizacja regulaminu obejmuje również ten aspekt. 

Generalnie Słowacy zdecydowali, że w wyższe partie gór nie będzie już można wchodzić z psami. Większość szlaków została wyłączona z tej możliwości. Do tej pory wolno było iść z psem np. do schroniska Chata Teryego. Teraz będzie to już zakazane

- wspominał Tomasz Zając, gazetakrakowska.pl. To jednak nie koniec - nadchodzą także inne zmiany. 

Nowy regulamin w Tatrach na Słowacji od 15 grudnia. Zmian będzie co niemiara

Zakaz wędrówek z psami to tylko początek. Nowy regulamin zawiera jeszcze kilka innych nowelizacji. Data zamknięcia szlaków na zimę została skrócona - wcześniej Tatry były zamykane od 1 listopada do 15 czerwca, teraz potrwa to od 1 listopada do 31 maja.

Ze zmian zadowoleni będą z pewnością rowerzyści
, ponieważ wyznaczono wiele nowych miejsc do jazdy. Kolejną zmianą, która prawdopodobnie zostanie odebrana pozytywnie, jest możliwość przebywania na obszarze w promieniu ok. 25 m od szczytu. Wcześniej było to surowo zakazane. Nowy kształt regulaminu pochłonął sporo pracy i prawdopodobnie jeszcze nieraz będzie modyfikowany, jednak warto wiedzieć co nieco o zmianach, aby móc się do nich dostosować przy kolejnej wizycie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA