Ranking paszportów 2024 już jest. Zmiana lidera zaskakuje. Polska wyżej niż ciocia z Ameryki

Najnowszy ranking paszportów firmy Henley & Partners zaskoczył niemalże wszystkich. Który dokument najlepiej posiadać? Nowym liderem stało się państwo, które niegdyś pozostawało w cieniu. Gdzie natomiast znajduje się Polska? Takiego wyniku się nie spodziewaliśmy.

Współcześnie wiele osób podróżuje po świecie, a do takiej aktywności - jak wiadomo - potrzeba specjalnych dokumentów. Posiadanie, jakiego paszportu jest najkorzystniejsze dla turystów? Do sprawdzenia tej kwestii przyda się ranking przygotowany przez firmę Henley & Partners. Widać w nim ewidentnie, że rok 2024 r. przyniósł zmianę lidera oraz miłe zaskoczenie dla Polski, która na liście pojawiła się stosunkowo wysoko. 

Zobacz wideo Małgorzata Rozenek przeżyła chwile grozy na lotnisku. Pomógł jej syn

Najsilniejsze paszporty 2024 roku. Henley Passport Index z nowym rankingiem

Ranking Henley Passport Index publikowany jest od 19 lat i wiele osób uwielbia sprawdzać zachodzące tam zmiany. Wykorzystując dane Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) firma Henley & Partners tworzy ranking najsilniejszych paszportów. Co to dokładnie znaczy? Podczas tworzenia listy przedsiębiorstwo typuje na najwyższych miejscach paszporty tych państw, których posiadacze mogą udać się do jak największej liczby miejsc na świecie bez konieczności posiadania wizy. Pod uwagę wzięto 227 państw i 199 paszportów - jak więc przedstawia się ranking? 

Ranking paszportów zaskakuje. Na podium znalazły się te państwa

Ku zdziwieniu wielu w najnowszym rankingu widzimy pewne zmiany. Teraz najlepiej wypadły państwa europejskie, a w poprzednich zestawieniach pierwsze miejsca należały głównie do krajów azjatyckich. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie henleyglobal.com, najsilniejszymi paszportami mogą pochwalić się mieszkańcy Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Singapuru i Hiszpanii. Dokument z tych państw uprawnia do odwiedzenia aż 194. miejsc na świecie bez wizy. Drugie miejsce powędrowało do Finlandii, Korei Południowej i Szwecji, a ich wynik to 193 kraje. Ostatnia pozycja podium należy do Austrii, Danii, Irlandii i Holandii. Obywatele z takim dokumentem mogą odwiedzić aż 192 państwa bez wizy.

W czołówce najsilniejszych dokumentów oraz w pierwszej dziesiątce znalazł się także polski paszport.
Z naszym dokumentem możemy odwiedzić 189 państw bez konieczności wyrabiania wiz. Tym samym zyskaliśmy 6 miejsce w rankingu, wznosząc się nieco wyżej niż rok temu, kiedy to zajęliśmy 7 pozycję z wynikiem 187. Co ważne wyprzedziliśmy światowego giganta, czyli Stany Zjednoczone, które znalazły się tuż za nami. Obywatele USA mogą odwiedzić bez wiz 188 państw. Jeśli chcesz sprawdzić całą listę, możesz zrobić to tutaj

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.