Strefa Schengen to obszar, w którym nie obowiązują kontrole graniczne, przez co bywa również nazywana "Europą bez granic". Polska weszła do niej 21 grudnia 2007 r. razem z innymi krajami, które dołączyły wówczas do Unii Europejskiej. Teraz wspomniana strefa ma stać się jeszcze większa. Gdzie będziemy mogli podróżować bez ograniczeń? Polacy mają się z czego cieszyć.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Na ten moment nie wszystkie kraje Europy należą do strefy Schengen, lecz ta stale się powiększa. W 2023 roku kontrole graniczne zniesiono w Chorwacji, a teraz taka sytuacja dotyczyć będzie Rumunii oraz Bułgarii. Te również weszły do Unii Europejskiej w 2007 r., natomiast wciąż nie znajdują się w strefie Schengen. To zmieni się 31 marca 2024 r., a w Bułgarii i Rumunii zniesione zostaną kontrole na lotniskach oraz w portach.
To historyczny moment dla Bułgarii i Rumunii. To także dzień wielkiej dumy dla obywateli Rumunii i Bułgarii. Od marca będą oni mogli swobodnie przekraczać wewnętrzne granice morskie i powietrzne, bez kontroli granicznych. To duży krok naprzód dla obu krajów i dla całej strefy Schengen. Gratulacje dla Bułgarii i Rumunii: to wielkie osiągnięcie jest możliwe dzięki waszej ciężkiej pracy, zaangażowaniu i wytrwałości. Dzięki wam strefa Schengen stanie się jeszcze silniejsza, z korzyścią dla wszystkich obywateli UE
- skomentowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, cytowana przez National Geographic. To dobra informacja również dla Polaków, ponieważ dane wskazują na to, że Bułgaria jest jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych naszych rodaków. Tylko w 2022 r. ponad 200 tys. Polaków odwiedziło ten kraj. Choć ma to wiele ułatwić, wciąż należy pamiętać o pewnym haczyku.
Na ten moment zmiany obejmą jedynie ruch powietrzny oraz morski. Brak kontroli będzie obowiązywać jedynie w przypadku turystów podróżujących samolotami, jak i statkami. Wciąż trwają dyskusje dotyczące zniesienia kontroli osób na wewnętrznych granicach lądowych, a więc w ruchu drogowym.
Oczekuje się, że decyzja Rady w tej sprawie zostanie podjęta w rozsądnych ramach czasowych
- można przeczytać w komunikacie KE. Niestety, data dotycząca tego typu zmian nie została jeszcze oficjalnie podana. Warto zaznaczyć, że Rumunia i Bułgaria wyrażały gotowość przystąpienia do strefy Schengen już w 2011 r. Na liście krajów należących do tzw. "Europy bez granic" jest także: Austria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Lichtenstein.