Dźwirzyno: atrakcje i ciekawe miejsca. Gdzie najchętniej wypoczywają Polacy?

Dźwirzyno to malownicza wieś nad Bałtykiem, którą co roku chętnie odwiedzają turyści. Dźwirzyno może pochwalić się długą i piaszczystą plażą, na której można wypocząć w towarzystwie szumu fal i unoszącego się w powietrzu zapachu sosnowego lasu. Czym Dźwirzyno zachwyca turystów?

Dźwirzyno, podobnie jak wiele innych nadmorskich miejscowości przeżywa latem oblężenie turystów. Dlaczego warto się tam wybrać? Czym wyróżnia się ta na pozór mała, cicha miejscowość? Jest idealną oazą odpoczynku, dla osób szukających spokoju nad morzem.

Zobacz wideo Nieoczywiste miejsca nad wschodnim Bałtykiem [VLOG]

Plaża Dźwirzyno — czym się wyróżnia? 

Plaża Dźwirzyno przez wielu turystów wypoczywających nad Bałtykiem uważana jest za jedną z najpiękniejszych na naszym wybrzeżu. Dźwirzyno co roku odwiedzane jest przez tłum turystów, nie tylko krajowych, ale również zagranicznych. Dźwirzyno to niewielka wieś letniskowa o rozbudowanej infrastrukturze wypoczynkowej. Miejscowość położona jest w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim i gminie Kołobrzeg. Dźwirzyno położone jest w odległości ok. 10 km na zachód od Kołobrzegu. Ta popularna miejscowość wypoczynkowa jest zlokalizowana na północno-wschodnim wybrzeżu jeziora Resko Przymorskie. Dźwirzyno może pochwalić się długą i piaszczystą plażą o malowniczym położeniu. Część miejscowości została objęta obszarem chronionego krajobrazu Koszaliński Pas Nadmorski. Na jego terenie znajdują się m.in. obszary leśne oraz unikatowe wydmy nadmorskie.

Dźwirzyno — atrakcje dla turystów

Jakiego rodzaju rozrywki oferuje Dźwirzyno? Atrakcje tej malowniczej miejscowości turystycznej są w głównej mierze związane z wypoczynkiem nadmorskim i wodnym. W Dźwirzynie znajduje się letnie kąpielisko, przy którym ciągnie się las sosnowy położony na wydmach. Pas wydm nadmorskich w Dźwirzynie charakteryzuje się zróżnicowaną strukturą. Najsłynniejszą i najchętniej oglądaną przez turystów jest wędrującą wydma Patelnia. Można ją oglądać z kładki, do której prowadzi droga przeznaczona dla spacerowiczów i rowerzystów. Skąd określenie "wędrująca"? Wydma Patelnia w Dźwirzynie wyróżnia się wyjątkowymi cechami. Pod wpływem działania czynników atmosferycznych, głównie wiatru, wydma przesuwa się i zmienia swój kształt. Wydma Patelnia to miejsce, które cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem turystów, którzy są zachwyceni możliwością oglądania nietypowych zjawisk przyrodniczych z bliska. Oprócz wędrującej wydmy jedną z największych atrakcji Dźwirzyna jest także port rybacki, położony przy ujściu rzeki Błotnica. Port jest chętnie odwiedzany przez turystów. Z portu można wybrać się na wycieczkę statkiem po Bałtyku, co stanowi nie lada atrakcję dla wszystkich osób odpoczywających nad morzem.  

Plaża, park, sport — Ogólnopolski bieg "Ku słońcu"

Plaża, park, sport — co łączy te słowa w kontekście Dźwirzyna? Dźwirzyno wśród biegaczy i amatorów sportu znane jest z Ogólnopolskiego biegu "Ku słońcu" o Puchar Wójta Gminy Kołobrzeg. Pierwszy bieg odbył się w 1996 r. Trasa biegu "Ku słońcu" liczy ok. 10 km. 4 km trasy biegnie wzdłuż plaży Dźwirzyna i Grzybowa, pozostała jej część biegnie natomiast wzdłuż nadmorskiego lasu, na trasie szlaku rowerowego oraz po betonowej i asfaltowej drodze. W Dźwirzynie znajdą coś dla siebie także amatorzy sportów wodnych i wędkarstwa, a to wszystko za sprawą jeziora Resko Pomorskie, przy którym ponadto znajduje się przystań jachtowa. Warto wspomnieć również o ścieżce zdrowia, czyli trasie liczącej 1600 m, wzdłuż której znajduje się kilkanaście stanowisk do ćwiczeń. Ścieżka zdrowia biegnie w lasku sosnowym wśród plaży. Na każdym stanowisku znajduje się instrukcja prawidłowego wykonywania ćwiczeń. Jest ona dostępna w trzech różnych językach.    

Pogoda Dźwirzyno — kiedy najlepiej zaplanować wakacje? 

Wszyscy doskonale wiemy, że najbardziej kapryśna nad Bałtykiem jest pogoda. Dźwirzyno, podobnie jak inne nadmorskie miejscowości, odwiedzane jest najchętniej latem, gdy sezon wakacyjny trwa w pełni. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby Dźwirzyno odwiedzić także poza sezonem. Można wówczas skorzystać z malowniczo położonych tras pieszych i rowerowych i w ten sposób poznać Dźwirzyno. Co jeszcze interesującego można znaleźć w miejscowości? Będąc w Dźwirzynie, warto wstąpić do kościoła pw. Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Świątynia została wybudowana w 1982 r., a jej główną atrakcją są witraże, wykonane w nietypowy sposób. Mówiąc o Dźwirzynie, nie sposób nie wspomnieć jeszcze o jednej atrakcji, która spodoba się zwłaszcza miłośnikom botaniki. Na ul. Wyzwolenia w Dźwirzynie znajdują się dęby szypułkowe, którym został nadany status pomników przyrody. Niektóre z nich liczą nawet sto lat. Spacer w takim towarzystwie na pewno będzie jednym z miłych wspomnień z wycieczki po Dźwirzynie.  

Zobacz też: 

Hotelarze nad Bałtykiem mają powody do zmartwień. Chodzi o niepokojący trend. "To przeraża"

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.