Dąbki to jedna z najbardziej znanych miejscowości uzdrowiskowych na Wybrzeżu. Poznaj najlepsze atrakcje

Dąbki to jedna z najbardziej znanych miejscowości nadmorskich. Każdego roku przybywają tutaj tłumnie turyści, którzy chcą nie tylko odpocząć wśród szumu bałtyckich fal, ale także skorzystać z wyjątkowego mikroklimatu. Dąbki to popularna miejscowość uzdrowiskowa, która słynie z powietrza bogatego w jod. Jakie atrakcje czekają na turystów odwiedzających Dąbki?

Dąbki to jedna z najczęściej wybieranych na letni wypoczynek miejscowości nadmorskich. Miejscowość cieszy się szczególnym powodzeniem, wśród rodzin z dziećmi, ale także pacjentów cierpiących na różnego rodzaju schorzenia układu oddechowego. Dlaczego jeszcze tak wiele osób ciągnie właśnie w tym kierunku?

Zobacz wideo Grodzenie - fenomen polskiej kultury? Socjolog: Przestrzeń publiczna należy do tego, kto ją zawłaszczy

Dąbki nad morzem — słynna miejscowość uzdrowiskowa

Dąbki nad Morzem Bałtyckim to jedna z najbardziej znanych miejscowości wypoczynkowych. Dąbki to niewielka wieś położona w województwie zachodniopomorskim, zlokalizowana ok. 15 km od Darłowa. Dąbki każdego roku odwiedzane są przez tysiące turystów i kuracjuszy, którzy wypoczywają w tamtejszych uzdrowiskach. Dąbki uzyskały miano miejscowości uzdrowiskowej w 2007 r. Leczniczy mikroklimat charakteryzuje się dużą zawartością jodu oraz wilgotnym powietrzem. Uzdrowiska w Dąbkach słyną z leczenia alergii oraz schorzeń górnych i dolnych dróg oddechowych. Powietrze w Dąbkach jest wyjątkowo czyste, co wpływa na dobre samopoczucie i poprawę ogólnego stanu zdrowia

Plaże Dąbki — czym się charakteryzują? 

Plaże Dąbki to jedne z głównych walorów turystycznych miejscowości. Plaża w Dąbkach jest szeroka i piaszczysta. Zejście do wody jest płytkie, dlatego Dąbki chętnie wybierane są jako miejsce wypoczynku rodzin z dziećmi. W sezonie letnim plaża strzeżona jest przez ratowników. Między plażą a zabudowaniami ciągnie się pasm niskich wydm, na których rośnie głównie sosna zwyczajna. Jedną z atrakcji plaży w Dąbkach jest także leśna promenada, która ciągnie się na długości kilku kilometrów. Jest to idealne miejsce na spacer w urokliwych okolicznościach przyrody. Odpoczywających w Dąbkach, warto odwiedzić także pobliskie miejscowości Bobolin i Dąbkowice. Tam również znajdziemy szerokie i piaszczyste plaże, które nie są zatłoczone nawet w szczycie sezonu. 

Dąbki — atrakcje i najciekawsze miejsca

Jakie ciekawe miejsca skrywają Dąbki? Atrakcje jednej z najsłynniejszych nadmorskich miejscowości są zróżnicowane i z pewnością każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Jednym z ciekawych miejsc na mapie Dąbek jest chałupa rybacka, znajdująca się przy ul. Sztormowej 4. Budynek powstał w 1855 r. i obecnie znajduje się w rejestrze zabytków. Chata rybacka ma konstrukcję szachulcową: szkielety ścian są drewniane, natomiast wypełnienie stanowi glina wymieszana m.in. z trocinami, wiórami i sieczką. Nieopodal znajdują się również trzy inne chaty, które także zostały wpisane do rejestru zabytków. Jedną z największych atrakcji w Dąbkach jest również przystań rybacka. Można tam nabyć ryby bezpośrednio z połowów.     

Dąbki — ciekawe miejsca w niedalekiej okolicy

Co warto zobaczyć w okolicy miejscowości Dąbki? Ciekawe miejsca i warte uwagi obiekty znajdują się zaledwie kilka kilometrów od Dąbek. Planując odpoczynek w Dąbkach, na pewno warto udać się przy okazji do pobliskiego Darłowa, gdzie znajduje się wyjątkowy Zamek Książąt Pomorskich. Jest to średniowieczny gotyckim zamek, w którym obecnie mieści się muzeum. Goście odwiedzający zamek mogą podziwiać m.in. wystawy o tematyce morskiej, dawną salę tortur oraz zabytkowe meble i naczynia. Dojazd samochodem z Dąbek do Darłowa powinien zająć co najwyżej kilkanaście minut. Możliwe jest także zorganizowanie wycieczki rowerowej. Ciekawą atrakcją Darłówka jest także wysoka na 22 metry latarnia morska. W odległości ok. 30 km od Dąbek położony jest Koszalin. Wśród największych atrakcji Koszalina można wymienić m.in.:

  • Papugarnię i Motylarnię,
  • Park Książąt Pomorskich,
  • Muzeum Obrony Przeciwlotniczej
  • kościół ewangelicko-augsburski św. Gertrudy.
  • Park Wodny Koszalin. 

Pogoda Dąbki — co oprócz plażowania? 

Wszyscy wiemy, że pogoda nad Bałtykiem bywa kapryśna. Dąbki to miejscowość słynąca z pięknej, piaszczystej plaży, ale nie zawsze warunki pogodowe pozwalają, aby cieszyć się kąpielą słoneczną. Podczas wypoczynku nad polskim morzem poza kąpielówkami, mogą przydać się także bluzy i parasole. Gdy pogoda nie sprzyja plażowaniu, można skorzystać z różnych innych form aktywności. Pas nadmorski to dobre miejsce na wycieczki piesze i rowerowe. Położenie Dąbek nad jeziorem Bukowo daje kolejne możliwości na aktywne spędzenie czasu. W sezonie letnim nad jeziorem działa szkoła windsurfingu, która organizuje obozy i szkolenia. Warto wspomnieć również o tym, że w Dąbkach organizowane są obozy konne dla dzieci i młodzieży.     

Zobacz też: Hotelarze nad Bałtykiem mają powody do zmartwień. Chodzi o niepokojący trend. "To przeraża"

Więcej o:
Copyright © Agora SA