W tym polskim mieście za dramo możesz jeździć rowerem elektrycznym. Wystarczy tylko wypełnić formularz

Rowery elektryczne cieszą się coraz większą popularnością. W Polsce w ostatnim czasie powstaje więcej dróg przeznaczonych dla jednośladów. Dzięki temu możemy przesiąść się z komunikacji miejskiej czy samochodu i wyruszyć do pracy rowerem. Okazuje się, że pewne miasto postanowiło wyjść naprzeciw mieszkańcom i udostępnić im za darmo blisko 150 rowerów elektrycznych.

W tym mieście istnieje wyjątkowa alternatywa dla autobusów, tramwajów, a także samochodów. Zamiast spędzać minuty w korku, można wskoczyć na elektryczny rower i przemieścić się szybko do celu, a do tego podziwiać przy tym malowniczy Kraków. 

Zobacz wideo Pierwszeństwo na przejeździe dla rowerów

Rowery elektryczne w tym mieście są darmowe. Wystarczy spełnić kilka wymagań i wypełnić formularz

Mieszkańcy Krakowa mają powody do radości. Już od 4 marca mogą korzystać z rowerów elektrycznych i to całkowicie bezpłatnie. Wszystko za sprawą miejskiego systemu rowerowego Park-e-Bike. Jednoślady wypożyczymy na czterech krakowskich parkingach Park & Ride (Czerwone Maki, Kurdwanów, Mały Płaszów, Nowy Bieżanów). Zanim jednak wskoczymy na rower, musimy wypełnić dokument. Na szczęście system jest darmowy, a rejestracji dokonamy, składając formularz. Jak radzi miasto, najlepiej zrobić to w siedzibach ZTP na ul. Wielopole 1 lub ul. Przewóz 21.

Aby ułatwić ten proces, organizowane są także dodatkowe akcje przekazywania wniosków, np. w ramach wydarzeń miejskich. Najbliższym z nich będzie wydarzenie rowerowe na dziedzińcu Radia Kraków. Odbędzie się ono w sobotę, 9 marca, od godz. 10.00 do 15.00. Wnioski można też składać przez platformę ePUAP.

- czytamy na oficjalnej stronie miasta. W formularzu należy wpisać swoje dane osobowe, które następnie zostaną sprawdzone na podstawie dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Ponadto trzeba mieć ukończony 18. rok życia, posiadać PESEL, a także polski numer telefoniczny. Niezbędne jest podpisanie oświadczenia oraz przeczytanie, a następnie zaakceptowanie regulaminu Park-e-Bike’a.

Komunikacja miejska w Krakowie to nie tylko autobusy i tramwaje. Mieszkańcy skorzystają z blisko 150 rowerów

Wszystkich rowerów elektrycznych udostępnionych dla mieszkańców jest w sumie 143, czyli tyle samo co w ubiegłym roku. Korzystać z nich można na terenie Krakowa oraz Skawiny. W tych lokalizacjach możemy także pozostawić rower elektryczny w ciągu dnia. Zabronione jest jednak wprowadzenie go na teren zamknięty. Trzeba również uważać na to, aby nie wyjechać poza strefę - to spowoduje zablokowanie jednośladu. Jakich innych wytycznych muszą przestrzegać użytkownicy sprzętu? 

Do stacji systemu rower Park-e-Bike musi wrócić najpóźniej wieczorem tego samego dnia, kiedy został wypożyczony. Stacje są czynne we wszystkie dni tygodnia w godzinach od 6.00 do 21.00. Sprzęt można najpóźniej wypożyczyć do godz. 20.00, natomiast zwrócić trzeba do godz. 21.00. Brak zwrotu roweru będzie skutkował m.in. zablokowaniem konta użytkownika

- informuje i ostrzega krakowski magistrat. Osoby zainteresowane szczegółowe informacje znajdą na stronie internetowej park-e-bike.ztp.krakow.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA