Największa gmina na świecie bije na głowę nawet Polskę. Jest prawie dwa razy większa

Zastanawialiście się kiedyś, gdzie znajduje się największa na świecie gmina? Pod względem powierzchni zaskakuje swoimi rozmiarami i bije na głowę nie tylko Polskę, ale również Hiszpanię czy Tajlandię. Jeśli chcesz ją odwiedzić, zapakuj walizkę zimowych ubrań.

Co rusz w sieci pojawiają się nowe rankingi i zestawienia. Niejednokrotnie pisaliśmy o najlepszych miastach do życia czy najpopularniejszych potrawach danego regionu. Tym razem skupimy się jednak na rozmiarach i przedstawimy największą gminę na świecie. Ma powierzchnię 531 900 kilometrów kwadratowych i powstała z powodu połączenia kilku mniejszych gmin na wyspie. Wielkością przewyższa również Szwecję. 

Zobacz wideo Topniejące lodowce Spitsbergenu. "Byłem przerażony tym, co zobaczyłem" [Oko na świat]

Największa gmina na świecie. Zwiedzenie jej całej zajęłoby wiele miesięcy

Standardowo gminy mają stosunkowo niewielkie powierzchnie. Okazuje się jednak, że w niektórych miejscach na świecie tak wyodrębnione części kraju mogą zaskakiwać swoimi rozmiarami. Tak jest na przykład w przypadku gminy Sermersooq na Grenlandii, która ma powierzchnię 531 900 kilometrów kwadratowych. To jedna z czterech gmin na wyspie, która - co ciekawe - została utworzona stosunkowo niedawno, bowiem 1 stycznia 2009 roku. W 2020 roku zamieszkiwało ją ponad 23 tysiące osób.

Mało kto o tym wie, ale gmina Sermersooq powstała z połączenia innych gmin, a dokładnie z gminy Ammassalik, Ittoqqortoormiit, Ivittuut, Nuuk oraz Paamiut. Jeśli wielkość wspomnianego obszaru zaimponowała ci na tyle, by go odwiedzić, sprawdź, jakie atrakcje oferuje na miejscu.

Atrakcje w Sermersooq. Gmina oferuje wiele ciekawych miejsc dla turystów

Jako że gmina Sermersooq składa się z wielu miasteczek, można się domyślać, że nie brakuje tam miejsc wartych odwiedzenia. Najpopularniejszą destynacją wśród turystów jest bez wątpienia Nuuk. To stolica całej wyspy, więc tym bardziej dobrze znaleźć czas na jej podziwianie. W mieście znajduje się między innym drewniany kościół z 1849 roku czy interesujące Muzeum Narodowe Grenlandii. Równie popularną lokalizacją w gminie jest Ittoqqortoormiit. Miejscowość leży blisko wejścia do Sound Scoresby, czyli największego systemu fiordów na świecie. Turyści chętnie podziwiają tutaj naturalne krajobrazy między innymi podczas organizowanych wycieczek łodzią. Bliskością do fiordów może pochwalić się również region Paamiut. To właśnie tam wielu odwiedzających ma okazję pierwszy raz w życiu zaobserwować wieloryby czy foki w naturalnym środowisku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy chciałbyś odwiedzić gminę Sermersooq?
Więcej o:
Copyright © Agora SA