W Trójmieście można podziwiać niecodzienną promocję kultury. "Wystawa się NIE odbędzie"

Mieszkańcy oraz turyści Trójmiasta mogą od kilku dni spotkać na swojej drodze niecodzienne murale, które zapierają dech w piersiach. Wszystko to jest zasługą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które we współpracy ze Stowarzyszeniem Traffic Design stworzyło wyjątkową promocję kultury.

Gdańsk, Gdynia czy Sopot to miasta, które są chętnie odwiedzane przez turystów. Niektórzy przybywają na miejsce, by wypocząć nad morzem, a inni, by podziwiać zabytki i okoliczną architekturę. Dla wielbicieli historii i sztuki powstała właśnie nie lada gratka, bowiem na terenach całego Trójmiasta można spotkać wyjątkowe murale, przedstawiające dzieła z dawnych lat. 

Zobacz wideo Siedzieliśmy na najsłynniejszej ławce w kraju [wideo sprzed muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku]

Trójmiasto atrakcje. Najczęściej skorzystają z niej spacerowicze

Od początku maja ulice Trójmiasta zaczęły przyozdabiać niepowtarzalne dzieła sztuki, które sprawiają, że spacerowicze co kilka metrów robią przystanki i podziwiają. Murale, które można spotkać po drodze, są dopasowane do współczesnego świata, choć przedstawiają dzieła z dawnych lat, które zaginęły po II Wojnie Światowej. Cały projekt nosi nazwę "Wystawa się NIE odbędzie" i promuje kulturę. Ma także pomóc w odnalezieniu utraconych dzieł sztuki. Niestety, wiele obrazów po konflikcie zbrojnym w latach 1939-1945 zostało wywiezionych. Część z nich udało się odzyskać, lecz nadal niektóre uznawane są za zaginione. 

Każda taka akcja - pokazywanie dzieł szerszej publiczności, upowszechnianie wiedzy o nich m.in. dzięki rozwojowi internetu i nowych technologii - przyczynia się do odnajdywania kolejnych dóbr kultury, pomaga nam w poszukiwaniach

- mówiła wiceminister kultury Marta Cienkowska cytowana przez portal gov.pl. Jakie jednak obrazy można podziwiać w Trójmieście i gdzie dokładnie są zlokalizowane murale?

 

"Wystawa się NIE odbędzie" zachwyca. W tych miejscach można podziwiać efekty projektu

Wystawa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie zdobiła ulice Trójmiasta do końca września 2024 roku. Jeśli będziesz więc w okolicy w tym terminie, warto udać się na spacer między innymi ulicą Bohaterów Getta Warszawskiego 16 w Gdańsku Wrzeszczu, gdzie można podziwiać murale przedstawiające takie obrazy jak  "Portret małżonki Johanna C. Fichtela" Andreasa Stecha, "Mały żołnierz" Friedricha Eduarda Meyerheima oraz "Ogier arabski" Carla Steffecka.

Natomiast w Gdyni na filarach Węzła Pokoju można zobaczyć "Pod równikiem/Morze" Eduarda Hildebrandta, "Walką psa z ptakiem" Daniela Schultza oraz "Małą gosposią" Friedricha Eduarda Meyerheima. Akcja z wystawą ma przybliżyć i poniekąd nagłośnić problem utraconych w trakcie II Wojny Światowej dzieł, które dla polskiej kultury są bezcenne. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy uważasz, że takie wystawy powinny być również w innych miastach?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.