Po rozległych, choć często niedocenianych Rudawach Janowickich, rozciągają się liczne ścieżki i tajemnicze zakątki, które tylko czekają na odkrycie. Jednym z takich miejsc, które przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i entuzjastów historii, są Kolorowe Jeziorka – niewielkie, lecz niezwykle malownicze zbiorniki wodne, które zdumiewają swoją unikalną paletą kolorystyczną. To, co czyni je wyjątkowymi, to nie tylko naturalne piękno, ale także fascynująca historia, która się z nimi wiąże.
Kolorowe Jeziorka, usytuowane u stóp Wielkiej Kopy, fascynują swoją bogatą paletą barw. Niezwykłe odcienie żółci, purpury, błękitu i czerni, które można tam zobaczyć, są efektem działalności dawnej kopalni pirytu. Po zakończeniu eksploatacji porzucone wyrobiska zostały zalane wodą, a mineralne składniki obecne w skałach nadały jeziorkom niezwykłej barwy i baśniowego charakteru. W skład tego niezwykłego kompleksu wchodzą cztery niewielkie zbiorniki wodne. Największe zainteresowanie wśród turystów budzą dwa środkowe jeziorka - Purpurowe i Szmaragdowe, które przyciągają swoją intensywnością i głębią koloru. Mniej znany, ale równie intrygujący jest Zielony Stawek, ukryty w gęstwinie lasu, który co ciekawe występuje tylko okresowo.
Zaraz po przekroczeniu bramy Rudawskiego Parku Krajobrazowego, naszym oczom ukazuje się Żółte Jeziorko. Tuż przy ścieżce znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać ten malowniczy akwen. Zaledwie kilkanaście metrów dalej zlokalizowane jest Purpurowe Jeziorko – najbardziej spektakularny zbiornik w tej lokalizacji. Jego wyjątkowa barwa wynika z obecności rud żelaza i siarki, które razem tworzą roztwór kwasu siarkowego. Akwen, otoczony stromymi skałami, zapiera dech w piersi, a zapach siarki w powietrzu oraz zielone drzewa nad brzegiem nadają temu miejscu niepowtarzalnego charakteru.
Kolejnym przystankiem jest Błękitne Jeziorko, znane również jako Lazurowe, które swoją niezwykłą barwę zawdzięcza z kolei związkom miedzi. Zbiornik ten, choć mały, dzięki lejowatemu kształtowi wyrobiska ma imponującą głębokość, a barwa wody zmienia się w zależności od pogody. Nad brzegiem rozmieszczone są ławeczki i stoliki, idealne do odpoczynku. Dalsza wędrówka szlakiem przez las, prowadzi do Zielonego Jeziorka.
To mały, okresowy zbiornik, jak sama nazwa wskazuje o zielonej barwie, który pojawia się rzadko, jedynie po intensywnych opadach. Zdarza się, że zanik on na wiele lat. Mimo to warto kontynuować wędrówkę na Wielką Kopę, czwarty pod względem wysokości szczyt w Rudawach Janowickich. Spacer przez malowniczy, zalesiony teren może być równie atrakcyjny. Z Wielkiej Kopy łatwo można dotrzeć do innych interesujących miejsc w regionie. Jeżeli zastanawiasz się kiedy jechać na Kolorowe Jeziorka to odpowiedź jest niezwykle prosta. Idealne na odwiedzenie tego urokliwego miejsca są słoneczne, letnie dni. Dobrym wyborem może być także wiosna, gdy natura budzi się do życia, a promienie słoneczne delikatnie muskają powierzchnię jezior, wydobywając ich tajemniczy blask. Co ważne wstęp jest bezpłatny.
Malowniczy jeziorkom w pełnej krasie możemy przyjrzeć się na nagraniu udostępnionym w serwisie YouTube na kanale PolskanaWeekend Robert Kuliczkowski.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.