Góry Kaczawskie to bardzo interesujące miejsce na mapie Dolnego Śląska. Wyróżniają się ciekawą budową geologiczną, a ważnym elementem lokalnej kultury jest podtrzymywanie wielowiekowych tradycji rękodzielniczych.
Jak wysokie są Góry Kaczawskie? Szczyty tego pasma górskiego znajdują się daleko poza czołówką krajową, ale nie można odmówić im wyjątkowego i unikatowego charakteru. Najwyższym wzniesieniem Gór Kaczawskich jest Okole (wys. 725 m n.p.m.). Na jego szczycie znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać przepiękny widok na najbliższą okolicę.
Drugim pod względem wysokości szczytem jest Skopiec (724 m n.p.m.) Jest on w zdecydowanej większości zalesiony, ale nieco niżej można znaleźć miejsca do podziwiania panoramy najbliższej okolicy. Jednym z najciekawszych szczytów jest Ostrzyca Proboszczowicka, czyli najbardziej rozpoznawalne i wyróżniające się wzniesienie w rejonie Gór Kaczawskich.
Ostrzyca Proboszczowicka mierzy 501 m n.p.m. i - jak już wspomnieliśmy wcześniej - bywa potocznie określana jako polska Fujiyama lub śląska Fujiyama. Ostrzyca Proboszczowicka wyróżnia się charakterystyczną budową przypominającą kształtem stożek, który stoi samotnie na tle płaskiego krajobrazu dookoła.
Za co turyści kochają Góry Kaczawskie? Szlaki piesze przecinające Góry Kaczawskie są pełne uroku i skrywają bardzo wiele ciekawych miejsc i punktów widokowych. Wybierając się w Góry Kaczawskie, warto zaplanować wycieczkę tak, aby zobaczyć Zamek Grodziec, znajdujący się na szczycie wzniesienia o tej samej nazwie. Grodziec to strome wzgórze o wysokości 389 m n.p.m. Znajdujący się na szczycie zamek to bardzo piękna i ciekawa budowla, której dzieje można poznać podczas zwiedzania indywidualnego lub z przewodnikiem.
Warto wspomnieć także o wzniesieniu Rosocha (wys. 464 m n.p.m.), na którego zboczu znajduje się chatka Marianówka - schronisko turystyczne otwarte w 1986 r., które turyści cenią za malownicze położenie i możliwość odpoczynku od wielkomiejskiego zgiełku. Obiektem zarządza obecnie Polskie Bractwo Turystyczne ze Złotoryi.
Liczne rezerwaty przyrody to coś, z czego również słyną Góry Kaczawskie. Atrakcje dla miłośników odpoczynku i relaksu w towarzystwie nieskazitelnej przyrody, to dla wielu turystów nadrzędna wartość udanej podróży. W celu ochrony unikatowych obszarów Gór Kaczawskich, zostały utworzone następujące rezerwaty przyrody:
Gdzie dokładnie znajdują się Góry Kaczawskie? Dojazd na miejsce nie jest trudnym, ponieważ Góry Kaczawskie są miejscem, które bardzo łatwo znaleźć na mapie. Góry te są częścią Sudetów Zachodnich. Położone są na północny-wschód od Jeleniej Góry, graniczą z Pogórzem Kaczawskim, Kotliną Jeleniogórską i Równiną Chojnowską. Jest to region bardzo dobrze skomunikowany, który zachwyca turystów swoją unikatowością i malowniczością.
Region oferuje również liczne atrakcje przyrodnicze (m.in. rezerwaty przyrody), a także zabytki, będące pozostałością dziejów historycznych. Góry Kaczawskie są atrakcyjne o każdej porze roku. Lato to dobry czas na zwiedzanie i spacer szlakami turystycznymi, zimą natomiast można tu spotkać miłośników narciarstwa biegowego.
Zobacz też: Zamiast lecieć do włoskiego Rimini, odwiedź ten bałtycki kurort. Poczujesz się, jak król