Malta to kompaktowe państwo z mnóstwem zabytków. Co warto wiedzieć przed podróżą?

Malta jest jednym z najmniejszych krajów europejskich. Wyspy wchodzące w skład Archipelagu Maltańskiego zajmują zaledwie 316 m2, a największą i najgęściej zaludnioną z nich jest wyspa Malta.

Malta uchodzi za raj dla wielbicieli plażowania i sportów wodnych, ale także miłośników historii. Mimo niewielkiej powierzchni ma wiele do zaoferowania: laguny z krystalicznie czystą wodą, przepiękne rafy koralowe, malownicze klify, groty skalne i setki zabytkowych budowli.

Zobacz wideo Majorka poza sezonem? Ależ oczywiście! [VLOG]

Malta: wakacje dla aktywnych

Czym przyciąga turystów Malta? Wakacje na Malcie, wbrew powszechnemu przekonaniu, bardziej spodobają się osobom, które są zainteresowane historią i zwiedzaniem zabytków. Malta uchodzi za kierunek typowo wypoczynkowy i nic dziwnego, skoro blisko 300 dni w roku jest tu słonecznych. Plażowanie, które przychodzi na myśl jako pierwsze w tej sytuacji, może być tu jednak znacznie utrudnione.

Malta. Zdjęcie ilustracyjne
Malta. Zdjęcie ilustracyjne iStock / Balate Dorin

Maltańskie wybrzeże to przede wszystkim klify i skały, plaże zajmują jego niewielką część. W sezonie plaże są tak zatłoczone, że trudno mówić o przyjemności z wypoczynku nad wodą. Nic więc dziwnego, że największą atrakcję Malty stanowią zabytki, których znajdziemy tu pod dostatkiem.

Malta: wycieczki dla każdego

Jeśli decydujemy się na wyjazd z biurem turystycznym na Maltę, wycieczki fakultatywne, które mogą nas szczególnie zainteresować, to:

  • wycieczka do miasta Mdina, dawnej stolicy Malty
  • wycieczka morska: Gozo, Comino i Błękitna Laguna
  • wycieczka do Świątyni Hagar Qim i kopalni wapienia
  • wycieczka do Marsaxlokk z wizytą w Błękitnej Grocie
  • wycieczka do Valetty
  • wycieczka Perły Malty.

Malta: jak się tam dostać?

Jeśli obieramy kierunek Malta, jak się dostać do tego wyspiarskiego państwa? Najszybszą opcją jest oczywiście lot samolotem. Z lotnisk w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku i Poznaniu można dolecieć na Maltę bez przesiadek, a taki lot trwa trzy godzin.

Malta: co zwiedzić?

Odwiedzając Maltę, co zwiedzić? Przede wszystkim Valettę. Ta jedna z najmniejszych stolic Europy wpisana została w całości na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Nic dziwnego, jest tu ogromna liczba zabytków, a miasto jest w całości ufortyfikowane. Dodatkową zaletą miasta jest fakt, że jego kompaktowy rozmiar pozwala na dotarcie pieszo w każdy jego zakątek.

Valletta. Zdjęcie ilustracyjne
Valletta. Zdjęcie ilustracyjne iStock / aapsky

Na pewno warto wstąpić do Pałacu Wielkich Mistrzów czy Narodowego Muzeum Archeologicznego. Na turystów czekają też trzy historyczne miasteczka: Birgu, Cospicua i Senglea. Tu koniecznie trzeba wstąpić do Muzeum Morskiego Malty w Birgu. Na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO znalazło się także Hypogeum Hal Saflieni, podziemny kompleks cmentarny. Jest to jedna z droższych atrakcji turystycznych Malty. Warto też zobaczyć starsze od egipskich piramid megalityczne świątynie oraz liczne różnorodne kościoły. A gdy już znudzi nam się oglądanie zabytków, warto odwiedzić miasteczko rybackie Marsaxlokk (w każdą niedzielę odbywa się tu targ rybny), zobaczyć Blue Grotto, największą z systemu jaskiń klifowych na południowym wschodzie wyspy oraz podziwiać Klify Dingli.

Malta: atrakcje [lista]

Lista atrakcji Malty jest długa, ale znaleźć się na niej powinny przede wszystkim:

  • Valetta ze swymi 320 zabytkami, w tym Konkatedra św. Jana i Pałac Wielkiego Mistrza
  • maltańskie trójmiasto: Birgu, Cospicua i Senglea
  • wioska rybacka Marsaxlokk
  • Katakumby św. Pawła w Rabacie
  • Blue Grotto
  • Klify Dingli
  • Mdina (Miasto Ciszy) z Katedrą św. Pawła, Palazzo Vilhena (Muzeum Historii Naturalnej Malty) i Palazzo Falson (Historic House Museum)
  • Wioska Popeye'a - park rozrywki
  • Wieża św. Agaty, zwana Czerwoną Wieżą.

Malta: ważne informacje

Wybierając się na Maltę, ważne informacje warto sprawdzić na stronie rządowej. Granicę można przekroczyć, posiadając przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport, nie jest konieczne posiadanie wizy. Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie, które zagwarantuje pełne pokrycie kosztów leczenia i ewentualnego transportu chorego do Polski. Turyści na Malcie muszą uważać na kradzieże kieszonkowe. Jeśli taka kradzież nam się przydarzy, należy jak najszybciej zgłosić ją na posterunku policji, a w przypadku utraty dokumentów podróży trzeba skontaktować się z konsulatem. Zalecane jest podróżowanie z dowodem osobistym i paszportem - jeden z dokumentów warto zostawić w hotelowym sejfie.

Malta: ceny

Jak droga jest Malta? Ceny na Malcie są zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Szczególnie zauważalna jest różnica w przypadku produktów rolnych, zapewne dlatego, że kraj ten w większości importuje artykuły spożywcze. Bardziej przyjazne ceny mają sprowadzane z pobliskich Włoch produkty przetworzone. Zróżnicowane są ceny atrakcji na Malcie, za większość z nich zapłacimy od 5 do 15 euro, często też można zaoszczędzić nieco na wejściówkach, kupując bilety łączone. W aktywnym zwiedzaniu Malty pomocny może być też zakup jednej z kart turystycznych:

  • Heritage Malta Multisite Pass - darmowy wstęp do ponad 20 atrakcji historycznych i muzeów oraz narodowego akwarium (dorośli: 60 euro, dzieci: 30 euro, wersja rodzinna 2+2: 130 euro) - ważna 30 dni
  • Malta Pass - wstęp do 40 atrakcji i możliwość korzystania z autobusu turystycznego - ważna 24 godziny (49,95 euro), 48 godzin (79,95 euro) lub 72 godziny (99,95 euro).

Ceny w restauracjach zależą głównie od miasta i lokalizacji. Za popularną na Malcie pizzę zapłacimy od 8 do 14 euro, natomiast potrawy z owoców morza kosztują powyżej 15 euro. Najtańsze na Malcie produkty do zjedzenia na ciepło to dania typu street food.

Malta: jaka waluta?

Jeśli naszym celem podróży jest Malta, jaka waluta jest nam potrzebna? Od 2008 roku walutą obowiązującą na terytorium Malty jest euro. Najlepiej zabrać je ze sobą z Polski, ale możemy także skorzystać na miejscu z dobrze rozwiniętej sieci bankomatów, jak również z kantorów czy banków. W większości sklepów i restauracji możemy też dokonać płatności kartą.

Więcej o: