Zdjęcia do paszportu. Dlaczego nie można się uśmiechać? Tylko takie fotografie pozwalają na podróż

Zdjęcia paszportowe różnią się od tradycyjnych fotografii. Każdy, kto kiedykolwiek się z nimi spotkał, doskonale wie, że oczekuje się tu nietypowej powagi. Uśmiech, choć jest naturalną reakcją na obiektyw aparatu, jest wyraźnie zabroniony. Dlaczego jednak regulacje są takie surowe i co kryje się za tymi zasadami?

Zdjęcia paszportowe muszą być przede wszystkim funkcjonalne. Głównym celem surowych regulacji, w tym zakazu uśmiechania się, jest zapewnienie, że fotografia będzie jak najbardziej neutralna. Ma to na celu poprawę bezpieczeństwa międzynarodowego. Jest także kluczowe dla sprawnego działania systemów rozpoznawania twarzy, które są używane na lotniskach.

Zobacz wideo Małgorzata Rozenek przeżyła chwile grozy na lotnisku. Pomógł jej syn

Jakie zdjęcie do paszportu? Neutralny wyraz twarzy to podstawa prawidłowej fotografii

Regulacje dotyczące zdjęć paszportowych są surowe i mają na celu nie tylko utrzymanie międzynarodowego bezpieczeństwa, ale również zapewnienie efektywności systemów rozpoznawania twarzy używanych na lotniskach i innych punktach kontrolnych. Wszelkie różnice w mimice, w tym właśnie uśmiech mogą utrudniać działanie algorytmów, które muszą dokonywać porównania trójwymiarowego obrazu twarzy z dwuwymiarowymi fotografiami z dokumentów. Dlatego, dla zapewnienia największej skuteczności, zaleca się utrzymanie neutralnego wyrazu, który nie zmienia proporcji twarzy. Specjaliści zwracają uwagę, że nieprawidłowo wykonane zdjęcia to główny powód opóźnień w wydawaniu paszportów. Aby uniknąć komplikacji i przyśpieszyć proces otrzymywania dokumentu, warto zadbać o zachowanie neutralnej ekspresji na fotografii. 

[…] fotografia powinna obejmować wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazująca wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, z widocznymi brwiami, przedstawiająca osobę w pozycji frontalnej, z zachowaniem symetrii w pionie, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami

- czytamy na stronie gov.pl. 

W przypadku zdjęć paszportowych dzieci wymogi są nieco mniej rygorystyczne, o ile uśmiech malucha nie zakłóca prawidłowego rozpoznania jego rysów twarzy.

Zdjęcie do paszportu: Różne kraje, różne zasady

Choć zasady dotyczące neutralnego wyrazu twarzy na zdjęciach paszportowych są dość jednolite, to mogą pojawiać się pewne różnice w interpretacji przepisów. Wynika to z tego, że różne kraje używają odmiennych systemów. Przedstawiciel Departamentu Stanu w USA, na którego powołuje się portal turystyka.wp.pl podkreśla, że zarządzenia opracowywane są zgodnie ze standardami Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego. Mają one na celu ułatwienie identyfikacji właścicieli paszportów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.