Bajeczne ogrody godzinę od Warszawy. To idealne miejsce na weekendowy wyjazd

Po wakacyjnych wyjazdach i intensywnym spędzaniu wolnego czasu nadeszła pora, aby nieco zwolnić tempo. W tym celu warto udać się do pełnego historycznych obiektów i roślinności ogrodu. Jeden z najpiękniejszych w kraju znajdziecie na trasie pomiędzy Warszawą a Łodzią.

Helena Radziwiłłowa, która zaprojektowała romantyczny park w Arkadii na przełomie XVII i XIX wieku, wykonała nie lada przysługę dla mieszkańców Warszawy i Łodzi. Osoby zamieszkujące te miasta w zaledwie godzinę mogą uciec od miejskiego zgiełku i zaznać spokoju przechadzając się krętymi ścieżkami ogrodu. Roślinność nie jest jednak jedynym powodem, dla którego masa osób decyduje się odwiedzić to miejsce. Szczególną sympatią obdarzyli je zakochani.

Zobacz wideo Aktorzy są jak wino? Pedro Pascal, L. Jackson, czy Jennifer Coolidge - prezentujemy późno rozkwitłe kwiaty kina [MUSIMY O TYM POGADAĆ]

Arkadia Heleny Radziwiłłowej. W tym parku ukoisz skołatane myśli

Na przełomie XVIII i XIX wieku polska szlachta pałała się kreowaniem ogrodów w stylu angielskim. Czym piękniejszy i bardziej bajkowy, tym większe uznanie zyskiwano wśród członków wyższych sfer. Niewątpliwą zwyciężczynią w tym nieoficjalnym konkursie okazała się być Helena Radziwiłłowa, która od 1787 roku, aż do śmierci w 1821 roku, pielęgnowała i unowocześniała plan obecnego parku. Na ponad 14 hektarach można podziwiać nie tylko różnorodne gatunki roślinności, ale także ciekawe formy zabudowań, do których należy:

  • Świątynia Diany - najsłynniejszy budynek w ogrodzie powstał w 1783 roku nad brzegiem tamtejszego stawu. Wejścia do świątyni bronią dwa lwy. Kolumny, które wspierają całość, są wykonane w stylu jońskim. Jest to miejsce, w którym każdy może zaznać ukojenia.
  • Domek Gotycki i Grota Sybilli - pierwszy z budynków, które powstały na terenie Arkadii. Grota została skonstrułowana w 1782 roku z dużych kamieni. Domek Gotycki, staną dopiero w 1797 roku. Siedemnaście lat później księżna urządziła w jego wnętrzu wystawę dedykowaną jej synowi Michałowi Gedeonowi Radziwiłłowi, który był generałem walczącym w wojnach napoleońskich i wodzem w powstaniu listopadowym.
  • Przybytek Arcykapłana - to sztuczna ruina, którą wzniesiono w 1783 roku na polecenie Heleny Radziwiłłowej. W jej przekonaniach obiekt miał pełnić funkcję historyczną i poruszać osoby odwiedzające park do zadumania się nad historią.
  • Dom Murgrabiego - wybudowany w 1795 roku budynek, był nawiązaniem do Przybytku Arcykapłana, w którym do dziś można dostrzec elementy neogotyckie. Dziś dodatkowo jest on pokryty zielenią.
  • Cyrk i obelisk Ittara - w tym miejscu wbrew pozorom nie odbywały się pokazy wesołków, a wyścigi wozów konnych. Ta część parku powstała w 1801 roku, a znaleźć ją można w nieco większej odległości od głównych alejek. Budowla została wzniesiona dzięki Aleksandrowi I Romanowowi, który dostarczył księżnej materiały. Kobieta w ramach podziękowania poświęciła obelisk rosyjskiemu cesarzowi.
  • Grobowiec Złodzeń - symboliczne miejsce pochówku Heleny Radziwiłłowej, które sama zaprojektowała w 1785 roku. Marmur, z którego wykonano konstrukcję, został opłacony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, z którym dama miała romans.

I choć wszystkie te zabudowy mają w sobie coś wyjątkowego, czemu warto poświęcić uwagę, to bez wątpienia największą sławą wśród zakochanych w ogrodzie angielskim Heleny Radziwiłłowej cieszy się Akwedukt.

Park Arkadia. To miejsce pokochali zakochani

Choć bezkonkurencyjnie wśród przekonań turystów najbardziej interesującym miejscem w parku romantycznym w Arkadii jest Świątynia Diany z 1783 roku, nie da się ukryć, że Akwedukt mocno depcze jej po piętach. To drugie z miejsc, które cieszy się ogromną popularnością - zwłaszcza wśród zakochanych. Budowla łącząca brzegi oddzielone rzeką Łupi została wzniesiona w 1784 roku. Jest to "magiczne" przejście, które stanowi niesamowity plan sesji fotograficznych dla nowożeńców i małżonków. W związku z tym, że w okolicy Akweduktu można często natknąć się na pary, uznano go za najromantyczniejsze miejsce w całym ogrodzie. Aż ciężko uwierzyć, że właściciele, którzy przejęli obiekt po księżnej, zdecydowali się na jego rozbiórkę. Na szczęście plany budowlane udało się zachować i z czasem podjęto się odbudowania kultowej konstrukcji.

Jeśli więc nie macie pomysłu jak spędzić wolny dzień, bez wątpienia warto zajrzeć do angielskich ogrodów Heleny Radziwiłłowej. Cena biletu wynosi 16 zł - normalny, 10 zł - ulgowy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: