Helena Radziwiłłowa, która zaprojektowała romantyczny park w Arkadii na przełomie XVII i XIX wieku, wykonała nie lada przysługę dla mieszkańców Warszawy i Łodzi. Osoby zamieszkujące te miasta w zaledwie godzinę mogą uciec od miejskiego zgiełku i zaznać spokoju przechadzając się krętymi ścieżkami ogrodu. Roślinność nie jest jednak jedynym powodem, dla którego masa osób decyduje się odwiedzić to miejsce. Szczególną sympatią obdarzyli je zakochani.
Na przełomie XVIII i XIX wieku polska szlachta pałała się kreowaniem ogrodów w stylu angielskim. Czym piękniejszy i bardziej bajkowy, tym większe uznanie zyskiwano wśród członków wyższych sfer. Niewątpliwą zwyciężczynią w tym nieoficjalnym konkursie okazała się być Helena Radziwiłłowa, która od 1787 roku, aż do śmierci w 1821 roku, pielęgnowała i unowocześniała plan obecnego parku. Na ponad 14 hektarach można podziwiać nie tylko różnorodne gatunki roślinności, ale także ciekawe formy zabudowań, do których należy:
I choć wszystkie te zabudowy mają w sobie coś wyjątkowego, czemu warto poświęcić uwagę, to bez wątpienia największą sławą wśród zakochanych w ogrodzie angielskim Heleny Radziwiłłowej cieszy się Akwedukt.
Choć bezkonkurencyjnie wśród przekonań turystów najbardziej interesującym miejscem w parku romantycznym w Arkadii jest Świątynia Diany z 1783 roku, nie da się ukryć, że Akwedukt mocno depcze jej po piętach. To drugie z miejsc, które cieszy się ogromną popularnością - zwłaszcza wśród zakochanych. Budowla łącząca brzegi oddzielone rzeką Łupi została wzniesiona w 1784 roku. Jest to "magiczne" przejście, które stanowi niesamowity plan sesji fotograficznych dla nowożeńców i małżonków. W związku z tym, że w okolicy Akweduktu można często natknąć się na pary, uznano go za najromantyczniejsze miejsce w całym ogrodzie. Aż ciężko uwierzyć, że właściciele, którzy przejęli obiekt po księżnej, zdecydowali się na jego rozbiórkę. Na szczęście plany budowlane udało się zachować i z czasem podjęto się odbudowania kultowej konstrukcji.
Jeśli więc nie macie pomysłu jak spędzić wolny dzień, bez wątpienia warto zajrzeć do angielskich ogrodów Heleny Radziwiłłowej. Cena biletu wynosi 16 zł - normalny, 10 zł - ulgowy.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.