Kontrowersyjna budowla intryguje nie tylko Polaków. Piszą o niej nawet zagraniczne media

Zainteresowanie zagranicznych mediów polskimi atrakcjami zazwyczaj jest powodem do zadowolenia, ale w tym przypadku można mieć mieszane uczucia. Nie chodzi jednak przy tym o nieuzasadnioną krytykę, a raczej wybór obiektu. To o zamek w Stobnicy, który już od lat budzi zdziwienie wielu Polaków.

Zamek w Stobnicy stał się źródłem kontrowersji już od początków jego powstawania. Ta tajemnicza budowla została wzniesiona we wsi Stobnica w województwie wielkopolskim, na sztucznie usypanej wyspie. Choć prace w tym miejscu trwają już prawie dekadę, to wciąż niewiele wiadomo na temat budowli. Na tę nietypową tajemniczość zwrócił zresztą też uwagę brytyjski dziennik "Daily Mail". Jednocześnie należy podkreślić, że nie jest to tu wcale największym problemem.

Zobacz wideo Tak powstaje tajemniczy „Zamek w Stobnicy". Byliśmy na miejscu

Zamek w Stobnicy zaintrygował Brytyjczyków. Zwrócono uwagę na jedną rzecz

Artykuł poświęcony zamkowi w Stobnicy został opublikowany w "Daily Mail" 10 września 2024 roku.

Tajemniczy współczesny bajkowy zamek w Polsce, który został zbudowany na sztucznej wyspie na jeziorze. Do czego służy? Nikt tego nie wie...

- zatytułowała swój tekst autorka, Jessica Hamilton. We wstępie zwrócono uwagę, że choć budowa zamku rozpoczęła się w 2015 roku, to opinia publiczna dowiedziała się o tym dopiero w 2018 roku, kiedy to w sieci pojawiły się zdjęcia ukazujące rozległą konstrukcję. Dzisiejszą formę zamku określono jako "zapierającą dech w piersiach", podkreślając, że budowla ma ponad 70 metrów wysokości i około 200 metrów długości. Całość podzielono na 15 kondygnacji. Choć oficjalnie zamek w Stobnicy ma być budynkiem mieszkalnym, to Hamilton przytacza również informację, że według niektórych źródeł ma tam powstać luksusowy hotel. Ponadto w brytyjskim dzienniku nie zabrakło wzmianki o problemie związanym z wyborem miejsca budowy. Przypomnijmy, że konstrukcja stanęła na skraju Puszczy Noteckiej, w obrębie chronionego obszaru Natura 2000. Więcej na ten temat pisaliśmy w poprzednim artykule. Mimo to stobnicki zamek zdaje się radzić sobie całkiem dobrze, a przynajmniej znalazł już sposób na zarabianie. To o tyle ciekawe, że sama budowa jest wciąż niedostępna dla odwiedzających i nie wiadomo, kiedy się to zmieni. Skąd zatem bierze się już dochód?

Ile kosztuje bilet na zamek w Stobnicy? Samego zamku jeszcze nie zwiedzimy, ale są inne atrakcje

We wrześniu 2023 roku otwarto Leśną Ścieżkę Edukacyjną w Stobnicy, która obejmuje tereny przyzamkowe. Jej pokonanie zajmuje około 1,5 godziny i jest okazją nie tylko do poszerzenia wiedzy, lecz także nieco bliższego przyjrzeniu się kontrowersyjnemu zamkowi. Niestety wstęp na ścieżkę jest płatny, a ceny biletu normalnego wahają się w przedziale od 31 do 49 złotych, w zależności od wybranego terminu. Ich zakupu możemy dokonać jedynie za pośrednictwem oficjalnej strony atrakcji. Choć stawki są dość wysokie, to zainteresowanych nie brakuje. Istnieje nawet możliwość zorganizowania tu wycieczek szkolnych. Dodatkowo w sierpniu tego roku zostały włączone do oferty rejsy po jeziorze łodzią, która jednorazowo może zabrać 11 osób.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: