Organizowany od ponad 20 lat prestiżowy konkurs The European Prize for Urban Public Space wyłonił zwycięzcę 2024 roku za najlepszą przestrzeń publiczną. Polska może być dumna, gdyż nagroda należy się Warszawie. Uzasadnienie jurorów może zaskoczyć.
Warszawski Park Akcji "Burza" - znajdujący się pod Kopcem Powstania Warszawskiego, przy ulicy Bartyckiej na warszawskim Mokotowie - nie tylko pojawił się w gronie pięciu finalistów w konkursie The European Prize for Urban Public Space 2024, ale również otrzymał główną nagrodę. Zwycięzca tegorocznej edycji organizowanego od 2000 roku plebiscytu okazał się najlepszym projektem przestrzeni publicznej w całej Europie. Organizatorzy z Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie nagrodzili go za innowacyjność i ogromny wkład w poprawę jakości życia mieszkańców stolicy.
Stołeczna "Burza" po kompleksowej rewitalizacji stała się jednakowo miejscem historycznej pamięci, jak i atrakcyjną przestrzenią do spędzania czasu wolnego i oddania się relaksującym spacerom. Autorami projektu Parku Akcji są warszawscy architekci z pracowni Archigrest oraz topoScape. Tak wyglądało uzasadnienie jurorów. Jest z czego być dumnym.
Zdaniem jurorów wszystkich finalistów zdecydowanie wyprzedził Park Akcji "Burza". Warszawski projekt to nie tylko miejsce do rekreacji i wspomnienia minionych czasów.
Nowy park w centrum Warszawy w innowacyjny sposób nawiązuje do historii miejsca poprzez wykorzystanie ruin z II wojny światowej, by stworzyć dostępną i przyjemną przestrzeń publiczną łączącą historię, rekreację i wrażliwość ekologiczną
- czytamy w uzasadnieniu cytowanym przez Rzeczpospolitą. Z jednej strony park pozwala na lepsze zrozumienie stołecznej historii, a z drugiej estetycznie wykorzystuje zabytkowy już gruz. Nie da się ukryć, że projekt daje do myślenia, ale przy tym wygląda niezwykle nowocześnie. Nie bez znaczenia jest również ekologiczność Parku Akcji.
Projekt stworzył nową zieloną przestrzeń, która jest odporna na zmiany klimatyczne dzięki odpowiedniemu zarządzaniu krajobrazem, uwzględniającym spontaniczną działalność natury, co obniża koszty utrzymania
- podsumowują jurorzy konkursu The European Prize for Urban Public Space 2024. Bez dwóch zdań jest to warte odwiedzenia miejsce na mapie stolicy.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.