To powinieneś wiedzieć przed przejażdżką hulajnogą elektryczną. Za to można dostać mandat

Hulajnogi elektryczne stają się coraz popularniejszym środkiem transportu. Zbliżający się sezon komunijny jest dla wielu świetnym momentem, aby kupić taki prezent dzieciom. Jest jednak kilka zasad i obowiązków, o których należy pamiętać. Podpowiadamy, za co można dostać mandat.

Hulajnogi elektryczne zyskują coraz większą popularność. Dlatego policja przypomina wszystkim użytkownikom, że wciąż obowiązują ich regulacje zapisane w przepisach ruchu drogowego. Jest kilka ważnych zasad, o których należy pamiętać.

Zobacz wideo Hulajnogą pod prąd na trasie szybkiego ruchu. 45-latka próbowała jeszcze uciekać przed policją pieszo

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Hulajnoga elektryczna i nie tylko. Rodzaje, które zostały uregulowane

20 maja 2021 roku wszedł w życie pakiet zmian, który uregulował kwestię hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego. Przepisy określają w jasny sposób, jakie są zasady korzystania z tego typu urządzeń, określając szereg praw i obowiązków, do których muszą się stosować zarówno oni jak i inni uczestnicy ruchu drogowego. Pojawiły się w nim trzy nowe definicje:

Hulajnoga elektryczna - to pojazd dwuosiowy, z kierownicą bez siedzenia i pedałów, który jest napędzany elektrycznie. Może się na nim poruszać wyłącznie kierujący. 

Urządzenie transportu osobistego - napędzany elektrycznie pojazd z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej. Poruszać się na nim może wyłącznie kierujący.

Urządzenie wspomagające ruch - urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni.

Hulajnoga elektryczna na komunię. Ile trzeba mieć lat, aby móc się nią poruszać?

Kierujący hulajnogą elektryczną jest zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów jeśli są one wyznaczone. Powinien także zachować szczególną ostrożność i pamiętać o pieszych. Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej. Z kolei osoby, które ukończyły 18. rok życia, nie muszą posiadać takiego dokumentu. Natomiast dzieci, które nie ukończyły 10. roku życia, mogą poruszać się hulajnogą elektryczną tylko w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

W Kodeksie wykroczeń opisano konsekwencji prawne, jakie może ponosić kierujący hulajnoga elektryczną za:

  • korzystanie z telefonu - 200 złotych mandatu,
  • przewożenie osób, zwierząt lub ładunków - 100 złotych mandatu,
  • jazdę po alkoholu lub środkach odurzających - od 300 do 500 złotych mandatu,
  • przejazd wzdłuż przejścia dla pieszych - do 100 złotych mandatu.
Więcej o: