Te naczynia są warte krocie. Wiele osób ma je w pawlaczach i piwnicach. To perełki z PRL-u

Naczynia z okresu PRL-u w ostatnim czasie zaczęły być doceniane przez kolekcjonerów, który zdobywają je na aukcjach internetowych. To doskonała szansa dla osób, które chcą dorobić. Wiele z nas ma pochowanych na strychu czy w piwnicy prawdziwe perełki. Sprawdź, na jakiej ceramice możesz się wzbogacić.

Naczynia, które powstały za czasów PRL-u obecnie cieszą się dużą popularnością wśród fanów designu z tamtych lat. Kolekcjonerzy polują na aukcjach internetowych na kryształy czy ceramikę, które zostały wykonane w drugiej połowie ubiegłego wieku. Kiedyś były uznawane za luksus - dziś jak się okazuje, również są sporo warte, a każdy, kto je ma, może zyskać krocie na ich sprzedaży. Dlaczego porcelana z czasów PRL-u jest tak cenna? 

Zobacz wideo Helena Deeds o życiu na wsi i o ojcu. "Nie chciał być komunistą"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Porcelana z czasów PRL-u. To ta cecha wpływa na jej wartość

Jeśli w swoich szafkach kuchennych lub w starej piwnicy trzymasz zakurzoną porcelanę, ceramikę czy kryształy z czasów PRL-u możesz popełniać błąd. Okazuje się, że są osoby, które poszukują takich przedmiotów i są w stanie zapłacić za nie naprawdę sporo. Kolekcjonerzy, którzy fascynują się historią tamtych czasów, uważają, że porcelana wykonywana właśnie wtedy ma w sobie to coś, co za kilka lat może jeszcze bardziej zyskać na wartości. Dla wielu to po prostu sentyment - jeśli ktoś urodził się i wychował w czasie PRL-u, takie naczynia są niesamowitym wspomnieniem. Dodatkowo wiele osób uważa, że niegdyś przykładano większą wagę do jakości wykonania. To tylko niektóre z kwestii, które sprawiają, że naczynia tego typu są popularne i dość kosztowane. 

Ile kosztuje ceramika z czasów PRL-u? W ten sposób możesz wycenić swoje skarby

Ceramika z czasów PRL-u to niejako świadectwo kulturowe i twórcze. Wykonane kiedyś naczynia są dziś sporo warte, a jak wycenić tego typu przedmioty? Najlepszym i najprostszym sposobem będzie np. przejrzenie starych katalogów, w których znajdziesz opis i ówczesną cenę. Wartość możesz również sprawdzić w internecie, czytając artykuły lub sprawdzając portale, na których użytkownicy sprzedają tego typu przedmioty. Pamiętaj, aby podczas wyceny upewnić się, czy dana ceramika, którą posiadasz, nie jest unikatowa, a jeśli jest - jej cenę możesz na spokojnie zwiększyć kilkukrotnie. Kolekcjonerzy marzą o tym, aby mieć np. unikatowy kubek z grawerem sprzed kilkudziesięciu lat, więc jeśli już uda im się go znaleźć cena z pewnością nie będzie grała aż tak duże roli. Ważny jest także stopień zużycia danego przedmiotu. Jeśli jest praktycznie nie używany i wygląda jak nowy, jego warto wzrasta.  

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.