Książki, które musisz przeczytać jeszcze przed sylwestrem. Spis najlepszych tytułów wszech czasów

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami. Jeśli nie udało wam się do tej pory odhaczyć z listy postanowień noworocznych punktu związanego z przeczytaniem odpowiedniej ilości książek, przychodzimy z pomocą. Przed wami lista najlepiej sprzedających się tekstów wszech czasów. Każdy z nas powinien po nie sięgnąć przynajmniej raz w życiu.

Mamy dokładnie 12 listopada, a to oznacza, że do końca 2023 roku pozostało nam jedynie 49 dni. Czy postawiliście już znaczek zwany fajeczką przy wszystkich waszych postanowieniach noworocznych? Niektórzy dopiero teraz sobie o nich przypomnieli. I trudno się dziwić, bo według badań Johna C. Norcrossa i Marci S. Myrykalo z Uniwesytetu w Scranton prawie połowa dorosłych Amerykanów podejmuje postanowienia noworoczne, natomiast tylko 10 proc. udaje się je utrzymać na dłużej niż kilka miesięcy. Słaby wynik, ale daje do myślenia. Tak czy owak, opierając się na trendach panujących w social mediach, można odnieść wrażenie, że społeczeństwo chce wykorzystać ostatnie dni roku na to, by choć w połowie uporządkować swoje życie pod dyktando, które narzuciliśmy sobie wraz z 1 stycznia. Jeśli na wszej liście pojawiła się notka: "Przeczytam przynajmniej 12 książek", przychodzimy z ratunkiem. Przed wami lista lektur, które naszym zdaniem warto przeczytać jeszcze przed sylwestrem.

Zobacz wideo Magda Pyznar napisała trzy książki. "Jestem w trakcie rozmów nad ekranizacją"

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wciągające książki, które warto przeczytać w 2023 roku. Skorzystaj z listy najpopularniejszych

Chociaż nie znamy dokładnej daty jego powstania, współczesny druk liczy sobie już ponad tysiąc lat. Jeszcze w 2010 roku Google Books oszacowało, że do tej pory na rynek wyszło ok. 130 milionów książek, a w każdym następnym roku publikowano kolejne 2 miliony nowych. Niestety nie znamy jednego, konkretnego źródła, które konsekwentnie śledziłoby sprzedaż wszystkich lektur. Niektóre witryny wydawnicze natomiast starają się oszacować, ile mniej więcej woluminów trafiło do nowych właścicieli w danym okresie. Bazując na tych danych, stworzyliśmy dla was listę 12 najlepiej sprzedających się książek na świecie. Wykluczyliśmy przy tym jednak teksty religijne, w tym Biblię czy Koran, starając się uwzględnić jedynie takie, które najprawdopodobniej uda wam się przeczytać do końca tego roku. Dane pochodzą z licznych wydawnictw, artykułów prasowych oraz oficjalnych komunikatów prasowych i obejmują szeroką gamę gatunów pochodzących od autorów różnych narodowości. To jak? Maraton książkowy rozpoczynamy za 3... 2... 1...START!

Najlepiej sprzedające się książki wszech czasów. Musisz je przeczytać przynajmniej raz w życiu

No dobrze, z tą jedną listą trochę was okłamaliśmy. Tak naprawdę list mamy aż dwie. Jedna dotyczy najlepiej sprzedających się książek jednotomowych, natomiast druga obejmuje najlepiej sprzedające się serie. Zacznijmy od tych pierwszych:

 1.  "Opowieść o dwóch miastach" Carol Dickens
 2. "Władca Pierścieni" J. R. R. Tolkien
 3. "Hobbit, czyli tam i z powrotem" J. R. R. Tolkien
 4. "Mały Książę" Antoine de Saint-Exupery
 5. "I nie było już nikogo" Agatha Christie
 6. "Sen czerwonego pawilonu" Cao Xueqin
 7. "Ona: czyli historia niezwykłej wyprawy" H. Rider Haggard
 8. "Kod Leonarda da Vinci" Dan Brown
 9. "Buszujący w zbożu" J. D. Salinger
 10. "Alchemik" Paulo Coelho
 11. "Sto lat samotności" Gabriel Garcia Marquez
 12. "Pajęczyna Charlotty" Elwyn Brooks White

Natomiast ranking najlepiej sprzedających się serii książkowych wygląda następująco:

 1. "Harry Potter" J. K. Rowling
 2. "Gęsia skórka" R. L. Stine
 3. "Perry Mason" Erle Stanley Gardner
 4. "The Berenstain Bears" Stan i Jan Berenstain
 5. "Choose Your Own Adventure"
 6. "Bliźniaczki ze Sweet Valley High" Francine Pascal
 7. "Gwiezdne wojny"
 8. "Zmierzch" Stephenie Meyer
Więcej o:
Copyright © Agora SA