Dzieci oszaleją na punkcie tych książek. Opowiadają wspaniałe historie, a do tego czarują rysunkami

Co roku katalog White Ravens zestawia 200 najlepszych książek dla dzieci i młodzieży. Każdy tytuł, któremu przypadnie zaszczytne miejsce na liście, staje się automatycznie cząstką literatury wyjątkowej. W 2023 roku eksperci w szczególny sposób docenili Polaków. Masz te tytuły na półce? Mogą być warte fortunę.

Każda książka pachnie obietnicą emocji i przeżyć, których nie mamy okazji doświadczać we własnym życiu. Pozwala nam zapomnieć o całym świecie, stając się werbalną cząstką świata kogoś zupełnie innego. To podróż do drugiego wymiaru, który - choć z znajomy - prowadzi przez ścieżki zupełnie nam nieznane, owiane tajemnicą mistycznych oblicz fantastyki. Rozumiejąc to w sposób właściwy, katalog White Ravens (Białe Kruki) każdego roku wybiera jedynie 200 dzieł zasługujących na miano literatury wyjątkowej. Tegoroczne wydanie motywuje nas do wielkiego świętowania. Na liście znajdziemy nazwiska aż trzech polskich autorów.

Zobacz wideo Popkultura odc. 140

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Książki dla dzieci i młodzieży w prestiżowym rankingu Białe Kruki

Internationale Jugendbibliothek w Monachium, uważane za największy ośrodek badawczy nad książkami dziecięcymi w Europie, każdego roku wybiera spośród tysięcy tytułów te najlepsze i najbardziej jakościowe. Tegoroczna edycja skupia dzieła z 57 krajów napisane w 39 językach, w tym oczywiście w języku polskim. Zespół koncentruje się na tytułach, które mogą zainteresować międzynarodową publiczność ze względu na jakość literacką i obrazową oraz poruszaną tematykę. Numerem jeden dla sędziny Claudii Soffner jest w tym wypadku egzemplarz "Cultured Donuts: Take a Bite Out of Art History".

Nie brakuje książek non-fiction o znanych malarzach dla dzieci. Jednakże użycie różowego pączka do wyjaśnienia różnych stylów artystycznych jest z pewnością nietypowym i bardzo zabawnym podejściem. Na swój bardzo osobisty spacer po historii sztuki młoda amerykańska artystka Chloe Tyler wybrała szesnastu światowej sławy twórców sztuki – spośród tych, którzy wywarli wpływ na jej podróż jako artystki – i ułożyła ich w porządku chronologicznym. (...) Ta specyficzna i dowcipna galeria, starannie zaprojektowana, z czcionką, układem, kolorami i drobnymi detalami pasującymi do stylu każdego twórcy, zaprasza młodych czytelników w zabawną podróż do świata sztuki. (6+)

- powiedziała ekspertka w jednym z wywiadów. Jak widzimy więc, każde dzieło jest bardzo szczegółowo analizowane. Tym większe wyróżnienie zatem mogą odczuwać Polacy, którzy się na owej liście znaleźli - a jest ich aż trójka.

Książki dla młodzieży to nie tylko "Harry Potter". Polscy literaci zadbali o lepszą jakość

W rankingu Białe Kruki znalazły się trzy ciekawe literacko dzieła powstałe z rąk polskich autorów i autorek. Należą do nich:

  • „Ale odlot! Rysunkowa historia lotnictwa" Jacek Ambrożewski, Wydawnictwo Dwie Siostry
  • „Drań, czyli moje życie z jamnikiem" Zofia Stanecka, ilustracje – Marianna Sztyma, Wydawnictwo Kropka
  • „Pa, pa, baloniku!" Agata Loth-Ignaciuk, ilustracje – Małgorzata Nowak, Wydawnictwo Druganoga

Jeśli więc poszukujesz prezentu na mikołajki dla swojej pociechy, bądź osoby bliskiej, która interesuje się literaturą, właśnie dostałeś go jak na tacy. Książki opatrzone mianem Białego Kruka są niezwykle cenne - i nie chodzi jedynie o wartość literacką.

 
Więcej o:
Copyright © Agora SA