Egzotyczne zwierzęta niekoniecznie można zobaczyć tylko za granicą czy w zoo. Jeśli się nam poszczęści, możemy na jedno z nich natrafić w Polsce. Mowa tutaj o papudze, która zdumiała wszystkich swoją wytrzymałością na zimno. Ostatnio pojawiła się w okolicach granicy województw opolskiego i śląskiego, odwiedzając miejscowych mieszkańców.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Już od jakiegoś czasu za oknem temperatury radykalnie lecą w dół. Tego spodziewali się niemal wszyscy. Nikt jednak nie pomyślałby, że zobaczy - zwłaszcza w tę pogodę - egzotycznego ptaka. Chodzi o papugę z gatunku Aleksandretta obrożna. Ta papużka zasłynęła na facebookowym profilu Lubelscy Łowcy Burz. Po dodaniu zdjęcia stała się hitem internetu, zyskując kilka tysięcy polubień. Widok może się wydawać czymś niespodziewanym, ale okazuje się, że ten gatunek jest świetnie przystosowany do życia w naszym kraju. Choć w naturze występuje w Afryce i na Półwyspie Indyjskim, to radzi sobie całkiem nie najgorzej. Aleksandretta dość często hodowane jest zarówno w ogrodach zoologicznych, jak i przez osoby prywatne. Jak jednak donosi portal Genialne, spotkamy je również na wolności. Przetrwanie w Polsce nie stwarza tym ptakom dużego problemu. Już w 2018 roku w okolicach Nysy (województwo opolskie) udało się odkryć ich pierwsze lęgowisko. Teraz, chcąc zobaczyć je na wolności, warto wybrać się właśnie w ten obszar.
Papugi te zazwyczaj do życia wybierają tereny miejskie oraz wiejskie. Najważniejsze jest dla nich jednak znalezienie odpowiedniego miejsca lęgowego w ogrodach, parkach czy lasach. Wartym zaznaczenie jest fakt, że są bardzo sprytne, dzięki czemu znajdą pożywienie nawet zimą. Niestety nie możemy dać się zwieść ich kolorowym piórkom. Te ptaki mogą okazać się zagrożeniem dla naszych rodzimych gatunków. Zabierają im bowiem nie tylko pożywienie, ale i miejsce do życia. Ponadto są nosicielami szkodliwych patogenów, które stwarzają zagrożenie nie tylko dla pozostałych gatunków, ale również dla ludzi. Niestety, papugi często niszczą uprawy roślin, co zmniejsza ilość plonów i rujnuje wygląd ogrodów i parków. Ten problem dotyka dużej części krajów Europy Zachodniej. Tam lęgowiska są ogromne, a papugi pojawiają się na co dzień w wielu miejscach. Jeśli chcemy znaleźć Aleksandrettę, rozpoznamy ją po zielono-żółtym upierzeniu oraz pomarańczowym lub czerwonym dziobie. Z łatwością odróżnimy ją od innych ptaków występujących w Polsce, zwłaszcza zimowym czasem.