Ksiądz mówi "NIE" kopertom wręczanym podczas kolędy. Pojawiło się publiczne oświadczenie

"Hej kolęda, kolęda" już coraz bliżej. Wkrótce rozpoczną się w parafiach wizyty duszpasterskie w domach parafian. Jeden z nich postanowił jednak wyłamać się ze schematu. Ksiądz Daniel Wachowiak oznajmił, że nie ma zamiaru zbierać tak zwanych kopert. Jego decyzja ma uzasadnienie.

Ks. Daniel Wachowiak z parafii św. Brata Alberta jest dobrze znaną osobą w mediach społecznościowych i nie tylko. Duchowny już od kilku lat nie zbiera tak zwanych "kopert" podczas wizyt duszpasterskich. W tym roku ma być dokładnie tak samo. Ksiądz wydał nawet oświadczenie tłumaczące, dlaczego zdecydował się na taki krok.

Zobacz wideo Jak wygląda kolęda w 2023 roku? "Ludzie nie przyjmują księdza"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ksiądz oświadczył, że nie będzie brał kopert. Według niego nie to powinno być celem kolędy

W marcu tego roku ksiądz Daniel Wachowiak został proboszczem parafii św. Brata Alberta w podpoznańskich Koziegłowach. Duchowny jest bardzo aktywny w swoich mediach społecznościowych, gdzie chętnie rozmawia z internautami. Jakiś czas temu na platformie X poruszył temat wizyt duszpasterskich oraz ofiar składanych przez parafian. W swoim poście oświadczył, że nie ma żadnego zamiaru brać tzw. kopert podczas kolędy.

Dziś opublikowałem harmonogram tzw. kolędy, czyli plan spotkań z Wami w Waszych domach. W czasie wizyty nie będę brał żadnych ofiar. Jeśli macie takie pragnienie, ofiarę można złożyć w czasie Mszy w dniu kolędy, w niedzielę lub innym sposobem

- pisał w mediach społecznościowych. W innym poście wyznał, że już od kilku lat praktykuje podobne podejście. Tłumaczy, że ofiary można zostawiać na Mszy. Kolęda nie powinna według niego kojarzyć się z "chodzeniem po pieniądze". Oczywiście, duchowny wie, że to wierzący utrzymują Kościół ze swoich funduszy, jednak jak zaznacza:

Dla nich V przykazanie kościelne (przyp. red. Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła) nie jest czymś niezwykłym

Ile wydaje Kościół? Ksiądz zdradza parafianom stan finansowy parafii

Ksiądz Daniel Wachowiak wyjaśniał również, że stara się regularnie przekazywać swoim parafianom stan finansowy parafii. 

Parafianie też ‘swoje widzą’, ale i dowiadują się ode mnie, ile pieniędzy oddajemy Kurii, jak radzimy sobie z opłatami dot. rachunków, remontów, inwestycji i nieszczęsnych długów

- podkreślał w swoim poście. Niezależnie od tego, czy ksiądz w naszej parafii zbiera koperty, czy nie, warto wiedzieć, że wizyta duszpasterska odbywa się najczęściej w okolicach grudnia i stycznia. Konkretne daty zależą od danej parafii - podawane są zazwyczaj podczas ogłoszeń duszpasterskich oraz na stronach internetowych. W tym czasie duchowni odwiedzają swoich parafian w mieszkaniach, by z nimi porozmawiać, wspólnie zmówić modlitwę i poświęcić dom. Właśnie wtedy najczęściej przekazywana jest  finansowa ofiara na lokalny kościół.

Więcej o:
Copyright © Agora SA