Pierwsze bociany wróciły już do Polski. Na ich przylot nie musieliśmy czekać do wiosny. Niestety

Przylot bocianów po zimie zawsze zwiastował nadejście wiosny, co cieszyło Polaków. Tym razem jednak jesteśmy nieco zdziwieni, ponieważ już w grudniu do jednej z miejscowości w kraju zawitał bocian. Dlaczego pojawił się tak szybko i czy przymrozki nie zagrażają jego życiu?

Bociany to ptaki, które najczęściej zimują poza Polską, a do kraju wracają wiosną i pozostają do późnego lata. Ku zdziwieniu wielu, mieszkańcy miejscowości Zębowo powitali już w gnieździe jednego osobnika tego gatunku. Bocian pojawił się w grudniu, więc wiele osób jest zaniepokojonych jego obecnością. Czy zwierzę nie zamarznie w tak niskich temperaturach?

Zobacz wideo Skąd do nas wracają bociany?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Bociany w Polsce. Ich powrót to symbol wiosny i obietnica nowego początku w naturze

Wraz z nadejściem wiosny do Polski co roku przylatują bociany, które zimę spędzały w ciepłych krajach. To zjawisko obserwowane jest od lat nie tylko przez naukowców, ale również przez zwykłych obserwatorów przyrody. Pierwsze bociany na niebie po zimie to symbol powrotu natury do życia, więc wiele osób w tym momencie cieszy się, że nadchodzi wiosna. Okazuje się jednak, że w tym roku na przylot pierwszych bocianów nie musieliśmy czekać do wiosny - ptak ten pojawił się w Polsce już w grudniu. Dlaczego tak się stało i czy to dobry znak? 

Bociany powracają do Polski już zimą. To niespotykane zjawisko wywołało poruszenie w sieci

Dokładnie 7 grudnia 2023 r. fanpage "Lubuscy Łowcy Burz" na Facebooku poinformował o niespotykanym zjawisku. W miejscowości Zębowo w powiecie nowotomyskim zaobserwowano bociana w gnieździe. Fotografię wykonał prawdopodobnie jeden z mieszkańców miasteczka, który musiał przeżyć niemałe zaskoczenie, widząc tak majestatycznego ptaka w środku zimy. Doniesienia wzbudziły niemalże od razu wiele emocji wśród internautów, którzy cieszą się z takowego widoku, lecz również martwią. Użytkownicy boją się, że nadchodzące przymrozki mogą pozbawić go życia. Czy takiemu zwierzęciu można pomóc? Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) wyjaśnia:

W okresie bardzo silnych mrozów oraz przy zaleganiu grubej pokrywy śnieżnej przebywającym na wolności bocianom można pomóc, dokarmiając je podrobami mięsnymi. Zdecydowanie nie zaleca się karmienia ptaków wędlinami, zawierającymi sól oraz wiele substancji chemicznych, które mogą być dla zwierząt toksyczne. Zamiast surowego mięsa pokarmem wykładanym dla bociana mogą być też małe surowe ryby. Wskazane jest okresowe zmienianie miejsca karmienia i jego zaprzestanie wraz z końcem silnych mrozów.

- podaje portal otop.org.pl. Bocian w Zębowie z pewnością będzie dokarmiany przez mieszkańców, którzy zadbają także o jego komfort i zdrowie podczas przymrozków. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA