Najważniejsze książki 2023 roku wybrane. Times po raz kolejny zaskoczył. Polski brak

Najlepsze książki 2023 w końcu stanęły na piedestale. Magazyn Time po raz kolejny zasięgnął opinii ekspertów, by wyłonić z literackiego świata małe, ale wyjątkowe skrawki zwane prawdziwymi dziełami sztuki. Od Ann Pachett, przez Teju Cole, aż po Paula Yoona - to ich książki znalazły się na liście najważniejszych w już prawie minionym roku.

Każdego roku prestiżowy magazyn Time wyłania z morza nowości największe perełki szeroko pojętego świata popkultury. Po przedstawieniu najlepszych piosenek, albumów, programów telewizyjnych, podcastów i gier w końcu pojawił się długo oczekiwany ranking 10 najważniejszych książek 2023 roku. Tym razem motywem przewodnim okazała się podróż.

Zobacz wideo Fajbusiewicz o inspiracjach kryminalnych: W życiu kryminał jest zawsze ciekawszy, niż ten napisany

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Najważniejsze książki 2023 według Time. W tym roku kierowaliśmy się podróżami

Tak, dobrze przeczytaliście, podróż, choć nie taka, o jakiej myślimy, gdy chcemy oderwać się od codziennych obowiązków. Chodzi raczej o swoistą metaforę, która niekiedy prowadzi nas przez to, co trudne i niewygodne, ale przy tym niezwykle wartościowe.

Najlepsze wydane w tym roku dzieła literackie zabrały nas w najróżniejsze podróże. Były to duże, fizyczne podróże po krajach i kontynentach, a w jednym przypadku piesze przez dziewicze lasy. Były też ciężkie, emocjonalne wędrówki w celu znalezienia odpowiedzi na temat miłości i straty. W tych książkach cel podróży był często mniej ważny niż wnioski wyciągnięte po drodze. Od znudzonego copywritera w Berlinie, który podąża za gwiazdą K-popu do Seulu, po dziewczynę uciekającą z kolonialnej osady, wszyscy ci bohaterowie szukali czegoś, czy to szansy na bezpieczeństwo, poczucia celu, czy szansy na ostateczny powrót do domu. Ich poszukiwania były pełne nadziei, odważne, a czasami niszczycielskie. 

- czytamy w Time. Redaktorzy wytypowali więc literaturę, która pozwoliła czytelnikom odkrywać świat, zarówno ten geograficzny, jak i ten, który skrywają gdzieś głęboko w sobie.

10 książek, które musisz przeczytać. Time po raz kolejny zaskakuje

Eksperci Time'a przeszli przez tysiące pozycji, które pojawiły się w księgarniach w 2023 roku, by wyłonić te najważniejsze dla człowieka żyjącego w świecie postpandemicznym. Metaforyczna podróż stała się więc ambasadorem minionych miesięcy, choć - jak przypuszczamy - niektórzy mogli nie zauważyć nawet, że ją przebyli. Jak przedstawia się ranking?

  1. Teju Cole "Tremor"
  2. Esther Yi "T/N"
  3. Paul Yoon "The Hive and the Honey. Stories"
  4. Ann Patchett "Tom Lake"
  5. Aaliyah Bilal "Temple Folk"
  6. Lauren Groff "The Vaster Wilds"
  7. Paul Murray "The Bee Sting"
  8. Mariana Enriquez, "Nasza część nocy"
  9. James McBride "The Heaven & Earth Grocery Store"
  10. Catherine Lacey "Biography of X"
Więcej o:
Copyright © Agora SA