Choroba zombie atakuje jelenie. Ludzie także nie są bezpieczni. Centrum Kontroli i Prewencji Chorób ostrzega

Przewlekła choroba wyniszczająca (CWD), nazywana też "chorobą jeleni zombie", atakuje i zabija zwierzęta. Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) ostrzega i radzi, jak się zachować w przypadku spotkania z zarażonym czworonogiem. Jest ryzyko, że wkrótce przeniesie się na ludzi, bo tak było wcześniej.

Przewlekła choroba wyniszczająca znów zabija jelenie. Od początku tego roku przypadki CWD, czyli „chronic wasting disease", odnotowano już w 22 stanach USA i 2 prowincjach Kanady. Ta wywołana jest przez priony, które powodują śmiertelne w skutkach zmiany w mózgu u jeleni, reniferów oraz łosi. Zarażone zwierzęta zachowują się niczym zombie, są ospałe, lecz agresywne, ślinią się, mocno tracą na wadze, a ich spojrzenie jest "puste". 

Zobacz wideo "The Last of Us" - 4. odcinek przerażającej historii [ZWIASTUN]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jelenie zachowują się jak zombie. Ludzie nie są bezpieczni 

Pierwsze przypadki "choroby jeleni zombie" odnotowano już w 2005 roku w Nowym Jorku. Wtedy kilka jeleni zarażonych przewlekłą chorobą wyniszczającą (CWD) uciekło z prywatnej zagrody, a Departament Ochrony Środowiska Stanu Nowy Jork - aby powstrzymać pandemię - podjął decyzję o odstrzale zwierząt. Niestety, CWD nadal rozprzestrzenia się po całym świecie, zabijając masę jeleni oraz ich kuzynów. Do tej pory choroby nie odnotowano jeszcze u ludzi, jednakże naukowcy obawiają się, że to tylko kwestia czasu. Powód? Najnowsze badania pokazują, że po zjedzeniu zainfekowanego mięsa choroba może przenieść się na małpy z rodziny makakowatych. Eksperci sugerują również, że niebezpieczny może być kontakt z krwią lub moczem zarażonego zwierzęcia. 

Badania te budzą obawy, że ryzyko może występować również dla ludzi

- czytamy w raporcie amerykańskiego Centrum Monitoringu i Profilaktyki Chorób z 2021 roku, cytowanym przez portal naTemat. 

"Chorobą jeleni zombie" przejdzie na ludzi? Tyle wiadomo na temat CWD 

Jak tłumaczy serwis Focus, "przewlekła choroba wyniszczająca (CWD) to rodzaj zakaźnej encefalopatii gąbczastej (TSE), choroby układu nerwowego ludzi i zwierząt spowodowanej nagromadzeniem nieprawidłowo pofałdowanych białek zwanych prionami". Inną znaną encefalopatią gąbczastą, jest choroba Creutzfeldta-Jakoba (CJD), czyli choroba wściekłych krów, która z czasem zaczęła dotykać również ludzi. Naukowcy obawiają się, że scenariusz się powtórzy także w przypadku CWD i właśnie dlatego apelują o zachowanie ostrożności. Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób wyznaczyło kilka zasad, które warto przestrzegać dla własnego bezpieczeństwa. Aby nie narażać swojego zdrowia, należy: 

  • nie strzelać - w celu konsumpcji - do zwierząt, które wyglądają na chore, dziwnie się zachowują lub zostały zabite na drodze,
  • przy obróbce mięsa stosować gumowe rękawice,
  • nie używać domowych noży kuchennych do obróbki mięsa jeleni,
  • kontrolować wszelkie alerty i wytyczne stanowych organizacji, 
  • badać mięso jelenia pod kątem CWD, 
  • nie jeść mięsa, które pochodzi z tzw. mieszanki, 
  • nie jeść mięsa, jeśli u zwierzęcia zostało stwierdzone CWD.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.