Wyjątkowe odkrycie na Podlasiu. To, co udało się znaleźć badaczom, może podbić Europę

W trakcie prac inwentaryzacyjnych w Nowoberezowie koło Hajnówki badacze z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk odkryli obszerne fragmenty ikonostasu z XVII wieku. Znaleziska dokonali na strychu cerkwi, gdzie ukrywały się przez wieki. To można porównać do cudu.

cerkwi św. Jana Teologa w Nowoberezowie koło Hajnówki trwały prace inwentaryzacyjne, w których uczestniczyli Zbigniew Michalczyk, Piotr Jamski i Jan Nowicki z Instytutu Sztuki Polskiej. Badacze mogą pochwalić się gigantycznym osiągnięciem, ponieważ przy okazji odkryli coś niezwykle cennego. Chodzi aż o 17 fragmentów ikonostasu z XVII wieku. Eksperci nie mają wątpliwosci - to znalezisko jest ewenementem i podbije Europę. 

Zobacz wideo Niezwykłe odkrycie NASA. „Trzęsienie Marsa"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Województwo podlaskie: Odkrycie XVII-wiecznego ikonostasu. Badacze nie mogą wyjść z podziwu

Odkrycie dotyczy liczących około 400 lat wizerunków świętych, które zostały namalowane temperą na deskach. Zabytki zostały zauważone między uszkodzonymi elementami dawnego wyposażenia. Znaleziono łącznie 17 fragmentów ikonostasu z XVII wieku, cztery części pilastrów, a także fragmenty drewnianych drzwi królewskich. Wśród znalezisk odkryć był również okład ikony Matki Bożej Hodegetrii z polichromowanego, złoconego i srebrzonego gipsu. Zdaniem badaczy jest to prawdziwy ewenement jeśli chodzi o tego typu obiekty w Europie, ponieważ zachowało się aż około 50 procent materii malarskiej.

Mówimy o obiekcie XVII-wiecznym, który w zasadzie nigdy nie był konserwowany przez nikogo. Sięgamy tutaj do sztuki niezapośredniczonej przez żadną konserwację

- tłumaczy mówił w rozmowie z serwisem PAP dr Jan Nowicki.

Fragmenty ikonostasu z XVII odkryte w Nowoberezowie nie mają sobie równych. To najstarszy obiekt w regionie 

Historycy nawet nie liczyli na tego typu odkrycia w świątyni. Najbardziej zdziwił ich jednak widok dużych fragmentów ikonostasu. Warto zaznaczyć, że Podlasie to region mocno dotknięty przez wojnę, dlatego tego typu sytuacje nie są zbyt częste. Najnowsze znalezisko ma ogromne znaczenie nie tylko dla kraju, ale także całej Europy, dlatego dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków dr Michał Laszczkowski podjął decyzję o wdrożeniu procesu konserwacji interwencyjnej.

Za nami wstępne opracowanie znaleziska, ale wciąż wymagane są kolejne badania, które umożliwią nam precyzyjne datowanie ikonostasu. Nie ulega jednak wątpliwości, że pochodzi z XVII wieku

- zapewnia dr Laszczkowski. Jedno jest pewne - "to najstarszy obecnie rozpoznany zabytek tego rodzaju w regionie".

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.