Polskie zoo doczekało się rzadkiego mieszkańca. Do tej pory tego zwierzaka widzieliśmy tylko w bajkach

Zoo w Płocku przywitało ostatnio nową mieszkankę. Są to niesamowite wieści, ponieważ należy ona do bardzo rzadkiego gatunku, który niestety jest zagrożony wyginięciem. Bruni dołączy do pary, która już zamieszkuje ogród zoologiczny. Na razie jednak przebywa na wybiegu tymczasowym.

Płockie zoo ma powody do dumy. Niedawno przywitali u siebie całkiem nową lokatorkę. Jest nią samica renifera fińskiego. Co sprawia, że nowy mieszkaniec jest tak niezwykły? Otóż ten gatunek jest stosunkowo rzadki i niestety zagrożony wyginięciem. Ogród zoologiczny podzielił się zdjęciami pięknego zwierzaka.

Zobacz wideo Wyniki badań pokrywy śnieżnej na północy budzą niepokój. Renifery głodują, bo nie ma śniegu

Płock zoo wita nową mieszkankę. Bruni należy do bardzo rzadkiego gatunku

Płockie zoo przywitało ostatnio niesamowitego gościa. Chodzi o samicę, która należy do podgatunku rzadkiego renifera fińskiego. Jest to o tyle ciekawe, ponieważ w naszym kraju nie ma wielu możliwości, by na żywo przyjrzeć się temu gatunkowi. Na szczęście teraz zoo w Płocku stanie się oazą dla tej samiczki. Czemu jednak został wybrany akurat ogród zoologiczny w Płocku? Obiekt należy bowiem do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych i jest jedynym w Polsce, który potrafi zapewnić bezpieczne warunki takim osobnikom. Teraz odwiedzając to zoo, będziemy mogli oglądać aż trzy zwierzęta tego typu. Nowa lokatorka nazywa się Bruni i wkrótce skończy dwa latka. Przybyła do nas długą podróż z zoo Salzburg w Austrii. Całą drogę jechała w samochodzie przystosowanym do przewozu dużych zwierząt, dzięki czemu wyprawa była dla niej bułką z masłem. Droga monitorował lekarz weterynarii i pracownicy zoo, którzy zapewniali asystę. Samica ma przebywać na wybiegu tymczasowym. 

Renifery fińskie nie tylko ciągną zaprzęg Mikołaja. Mają też trochę problemów

To nie pierwszy raz, kiedy ten gatunek trafia do naszego kraju. Wcześniej dojeżdżały do nas między innymi ze Szwecji. Bruni dołączyła  mieszkającej w tym ogrodzie zoologicznym pary reniferów fińskich Reni i Ferka. W poście, który dodało na swój facebookowym profil płockie zoo, możemy przeczytać, że renifer fiński jest największym podgatunkiem renifera, który jako jedyny jest zagrożony wyginięciem. W warunkach naturalnych renifery fińskie - zwane też leśnymi - zamieszkują Finlandię oraz Rosję. Łączna liczebność tych zwierząt w obu krajach szacowana jest około 8700 osobników. Te zwierzęta mają kategorię VU (Vulnerable) na Czerwonej Liście IUCN - gatunek narażony na wyginięcie. Ich trend populacji jest spadkowy. Głównym powodem takiej tendencji jest utrata siedlisk. Ciekawostką jest, że wędrujące renifery porozumiewają się za pomocą dźwięku "klikania", który wydają ich kolana. Prowadzą koczowniczy tryb życia, a stado może składać się z od 10 do nawet 40 osobników. Co więcej, przedstawiciele tego gatunku potrafią trawić zamrożony pokarm.

Więcej o: