Post w Środę Popielcową nie dla wszystkich. Te osoby nie muszą się nim przejmować. To przywilej

Środa Popielcowa 2024 zbliża się wielkimi krokami. Pojawia się więc pytanie: czy każdy musi pościć tego dnia? Okazuje się, że nie. Zgodnie z prawem kanoniczym jest pewna grupa osób, która nie musi powstrzymywać się od jedzenia. Sprawdź, czy do niej należysz.

Kiedy jest Środa Popielcowa? Dzień ten zbliża się nieubłaganie, w 2024 roku wypada dokładnie 14 lutego. Dla osób wierzących to ważny i symboliczny moment, lecz wielu zastanawia się także, czy obowiązująca w tym czasie wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych dotyczy każdego? Co ciekawe, okazuje się, że nie. Dla pewnej grupy osób Środa Popielcowa jest dniem, w którym wcale nie muszą ograniczać się w kwestii jedzenia. Potwierdza to Kodeks Prawa Kanonicznego.

Zobacz wideo "Kościół to moja przemocowa i dysfunkcyjna rodzina" ["Jesteśmy rodziną" - serial o LGBT+ w Polsce]

Kiedy zaczyna się post w 2024 roku? To już lada moment

14 lutego 2024 roku wypadają nie tylko Walentynki, ale również Środa Popielcowa. Dzień ten łączy się z wieloma tradycjami, a jedną z nich jest na przykład posypywanie głowy popiołem, który pochodzi z palm poświęconych w Niedzielę Palmową w poprzednim roku. Popiół symbolizuje tutaj pokorę i pokutę.

Tego dnia w kościele katolickim rozpoczyna się również wielki post, czyli 40-dniowy okres wstrzemięźliwości, przygotowujący wiernych do Wielkanocy. Ograniczenia związane z tym dniem - w szczególności te związane z jedzeniem - od wielu lat wywołują kontrowersje. Przyjęło się, że podczas trwania wielkiego postu należy unikać mięsa, słodyczy oraz alkoholu, ale jedzenie ryb, jajek czy owoców jest jak najbardziej na miejscu. Czy jednak każdy musi się do tego stosować? Ku zdziwieniu wielu, okazuje się, że nie. 

Kto nie musi pościć podczas wielkiego postu? Te osoby nie muszą sobie niczego odmawiać 

Wielki post lada moment, więc część wiernych zastanawia się nad zasadami działania okresu wstrzemięźliwości. Z Kodeksu Prawa Kanonicznego wynika, że osoby, które ukończyły 60 lat, nie muszą się ograniczać. Mogą sięgać po takie produkty jak mięso czy słodycze. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku osób niepełnoletnich, dla których post także nie jest obowiązkowy. Warto jednak wspomnieć, że osoby po 14 roku życia powinny mimo wszystko - w miarę możliwości - ograniczać się w jedzeniu.

Jeśli więc masz w rodzinie wiernych po 60 roku życia lub tych niepełnoletnich, warto im uświadomić, że mają pewien przywilej, o którym niestety nie mówi się zbyt często. Osoby starsze stosują niekiedy ograniczoną dietę, a rezygnacja z mięsa, może wpłynąć negatywnie na ich zdrowie, dlatego tak ważne jest rozpowszechnianie tej informacji. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA