W tym kraju trudno o wypadek na drodze. To na tych trasach kierowcy mogą czuć się najbezpieczniej

Jazda samochodem zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Na niektórych odcinkach dróg jest jednak ono o wiele mniejsze. Gdzie w Europie kierowcy mają największą szansę na przeżycie? To właśnie w tych krajach dochodzi do najmniejszej ilości wypadków i kolizji.

To właśnie autem bardzo często wybieramy się na wakacje czy odwozimy dzieci do szkoły. Niestety - jak wiadomo - niekiedy na drogach dochodzi do wypadków. Niektóre z nich kończą się tragicznie, więc należy uważać. Gdzie jednak można czuć się najbezpieczniej? W tych krajach odnotowano najmniejszą liczbę wypadków i kolizji w ostatnich latach.

Zobacz wideo Michał Wolański: Posiadacze diesli mogą czuć się w pewnych sytuacjach pokrzywdzeni

Najbezpieczniejsze drogi w Europie. Te państwa znalazły się na podium 

Masz w planach wybrać się na wycieczkę po Europie kamperem lub samochodem osobowym z najbliższymi? To świetny pomysł na poznanie różnych zakątków globu. Planując przygodę życia, zwróć jednak uwagę na państwa, które chcesz odwiedzić. Jeśli zależy ci na bezpieczeństwie, wybierz te, które w raporcie Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu znalazły się najwyżej. Podczas przeprowadzania badań wzięto pod uwagę między innymi średnią liczbę wypadków oraz ofiar śmiertelnych. Który więc kraj może pochwalić się najbezpieczniejszymi drogami?

Jak podaje portal wataha.no, to Norwegia już ósmy rok z rzędu może pochwalić się mianem najbezpieczniejszego kraju w Europie pod względem bezpieczeństwa na drogach. W latach 2021-2022 państwo to zmniejszyło liczbę wypadków śmiertelnych o 20%. Dane z portalu mubi.pl, pokazują, że w 2022 roku liczba ofiar w wypadkach samochodowych na milion mieszkańców wyniosła 21.

Na drugim miejscu w raporcie pod względem bezpieczeństwa znalazła się Szwecja, a na trzecim Wielka Brytania. Z jakim wynikiem uplasowała się Polska oraz który kraj został uznany za najniebezpieczniejszy? 

Najgorsze drogi w Europie. To tam odnotowano najwięcej wypadków śmiertelnych

Rumunia została uznana za najbardziej niebezpieczny kraj w Europie pod względem bezpieczeństwa na drogach. Ilość zgonów na milion mieszkańców w 2022 roku wyniosła tutaj 86, więc naprawdę sporo, porównując to z wynikiem Norwegii. Jak wypadła Polska? Nasz kraj znalazł się na 15 pozycji na liście. Wskaźnik zgonów wyniósł 50. Jest to z pewnością lepszy wynik niż poprzednika, lecz polscy kierowcy i tak mają przed sobą jeszcze wiele pracy. Jak podaje strona ciekawestatystyki.pl, w 2023 roku na polskich drogach miało miejsce 20 340 wypadków drogowych, podczas których zginęło 1 669 osób.

Pamiętajmy, by podczas jazdy samochodem maksymalnie skupić się na prowadzeniu pojazdu. Używanie telefonu czy innych rozpraszaczy może skończyć się tragedią. Jeśli odczuwasz zmęczenie, odpocznij w hotelu lub chociaż prześpij się w aucie, by na nowo zebrać siły i wyruszyć w bezpieczną trasę. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA