Czy w Poniedziałek Wielkanocny trzeba iść do kościoła? Wielu wiernych o tym nie wie. [Kodeks kanoniczny]

Czy w drugi dzień świąt wielkanocnych trzeba iść do kościoła? To pytanie zadaje sobie wielu wiernych. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości i wyjaśniamy, czy Poniedziałek Wielkanocny jest świętem nakazanym oraz czy katolicy muszą tego dnia udać się na modlitwę do świątyni.

Czy w Wielki Poniedziałek trzeba iść do kościoła? Wielkanoc to najważniejsze święto w całym kalendarzu liturgicznym. Uczestnictwo we Mszy Świętej w pierwszy dzień świąt, czyli Niedzielę Wielkanocną dla wiernych jest obowiązkowe, jednak jak sprawa wygląda pod kątem Poniedziałku Wielkanocnego? 

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Msza święta Poniedziałek Wielkanocny. Czy w drugi dzień świąt wielkanocnych trzeba iść do kościoła?

Czy w lany poniedziałek trzeba iść do kościoła? Uczestnictwo we Mszy Świętej jest niezwykle ważne dla osób wierzących. Choć do świątyni mogą udać się wedle swoich potrzeb, czasem nawet kilka razy w tygodniu, to są dni, w które Kościół nakazuje im uczestnictwa w modlitwach. Terminy zostały wskazane w Kodeksie kanonicznym, a dokładnie w kanonie 1247, który głosi:

W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej, oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego

Czy Poniedziałek Wielkanocny należy do świąt nakazanych? 

Czy msza w Poniedziałek Wielkanocny jest obowiązkowa? Czy Poniedziałek Wielkanocny jest świętem nakazanym?

Czy dzisiaj trzeba iść do kościoła? W Kościele katolickim mamy dziewięć świąt nakazanych. W tych dniach wierni mają obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej. Kiedy dokładnie wypadają? Poniżej przedstawiamy terminy wszystkich świąt nakazanych w 2024 roku.

 • 1 stycznia (poniedziałek) - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki
 • 6 stycznia (sobota) - Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli)
 • 31 marca (niedziela) - Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego (Wielkanoc)
 • 12 maja (niedziela) - Wniebowstąpienie Pańskie
 • 19 maja (niedziela) - Uroczystość Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki)
 • 30 maja (czwartek) - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało)
 • 15 sierpnia (czwartek) - Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
 • 1 listopada (piątek) - Uroczystość Wszystkich Świętych
 • 25 grudnia (środa) - Uroczystość Narodzenia Pańskiego (Boże Narodzenie)

Mimo że wyżej wymienione święta należą do nakazanych, to nie są jedynymi bardzo ważnymi uroczystościami w Kościele. Polscy biskupi zachęcają wiernych do udziału w innych istotnych mszach, które odbywają się w 2024 roku w terminach: 

 • 2 lutego (piątek) - Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Boskiej Gromnicznej)
 • 19 marca (wtorek) - Uroczystość świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny
 • 8 kwietnia (poniedziałek) - Uroczystość Zwiastowania Pańskiego
 • 1 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny
 • 20 maja (poniedziałek) - Święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła
 • 29 czerwca (sobota) - Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła
 • 9 grudnia (poniedziałek) - Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
 • 26 grudnia (czwartek) - Święto świętego Szczepana, pierwszego męczennika

Jak widać, Poniedziałek Wielkanocny nie jest świętem nakazanym, jednak Kościół podkreśla wagę tego święta. Nie mniej nieuczestniczenie we mszy 1 kwietnia nie będzie grzechem. Warto pamiętać, że do świąt nakazanych należą także wszystkie niedziele. Czy możemy nie udać się do kościoła w tych dniach? Kościół przewidział kilka wyjątków. Jakich? Przypominamy.

Czy trzeba iść do kościoła w niedzielę? Te osoby są zwolnione z uczestnictwa we mszy

Wierni, którzy nie uczestniczą we mszy w niedzielę lub w czasie święta nakazanego popełniają według Kościoła grzech ciężki. Zgodnie z naukami ochrzczeni muszą w wymienionych wyżej dniach odwiedzić świątynię. Dotyczy to także dzieci, które ukończyły siódmy rok życia. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Z udziału we mszy zwalnia nas poważna choroba lub opieka nad osobą chorą albo niemowlęciem. Należy zaznaczyć, że choć istnieje dolna granica wieku, kiedy można nie uczestniczyć we mszach, to górnej nie ma, jednak z uwagi na częste kłopoty zdrowotne osób starszych lub ich problemy z poruszaniem się są wystarczającym usprawiedliwieniem dla ich nieobecności na zgromadzeniu w kościele. Choć pozostali wierni powinni udać się do świątyni w niedzielę, to jeśli nie mogą tego zrobić, Kościół przewidział dla nich rozwiązanie. W takiej sytuacji powinni uczestniczyć we mszy w dniu poprzedzającym uroczystość, czyli w sobotę. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA