W Polsce powstanie nowa atrakcja. Xylopolis zachwyci swoim wyglądem, ale nie tylko

Nie tylko Warszawa, Poznań, Kraków i Trójmiasto. Wschód Polski także zachwyca i odwiedza go coraz więcej turystów. Teraz będą mieli kolejny powód, aby tam zawitać. Na Podlasiu już niebawem powstanie Xylopolis. Gdzie dokładnie zostanie wybudowane i co w nim znajdziemy?

Atrakcji w Polsce jest co niemiara i każdego roku powstają kolejne, które służą zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Doskonałym tego przykładem jest warszawska kładka, która z miejsca podbiła serca warszawiaków, o czym świadczą tłumy na moście. Już niedługo także Podlesie będzie mogło pochwalić się wyjątkowym miejscem.

Zobacz wideo "Kruk. Czorny woron nie śpi" - zwiastun dokumentu "Szepty Podlasia"

Podlasie atrakcje. Trwają prace nad powstaniem Xylopolis Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie

To miejsce będzie wyjątkową atrakcją na mapie Polski. W województwie podlaskim ma powstać Xylopolis Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie. Z informacji opublikowanych na stronie xylopolis.pl czytamy, że "będzie zajmowało się edukacją na temat wszystkich aspektów drewna - od kultury i sztuki po gospodarkę". Xylopolis ma zostać usytuowane w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w mieście Wasilków w powiecie białostockim.

Instytucja powstaje dzięki idei, która zrodziła się podczas przygotowań do Wystawy Światowej EXPO 2020 w Dubaju. To właśnie tam odbyła się prezentacja resortu klimatu i środowiska oraz Województwa Podlaskiego organizowana pod hasłem Xylopolis

- czytamy na stronie xylopolis.pl. Jak postępują prace nad utworzeniem tego zaskakującego budynku?

Ciekawy budynek powstanie na Podlasiu. Jego otoczenie także będzie piękne

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się pod koniec marca bieżącego roku, została przedstawiona koncepcja architektoniczna Xylopolis Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie. W spotkaniu, podczas którego omawiano szczegóły dotyczące inwestycji, wzięli udział: marszałek Artur Kosicki oraz Magdalena Łyżnicka-Sanczenko, a także zastępca dyrektora XYLOPOLIS. Nie zabrakło również architektów Michała Czerwińskiego i Szczepana Wrońskiego związanych ze studiem WXCA, którzy odpowiadają za realizację koncepcji. W tej chwili trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu w formule "zaprojektuj i wybuduj". A co z samym budynkiem?

Architektura budynku będzie harmonizować z naturą, otoczona zostanie instalacją kinetyczną, nawiązującą do ptaków i symbolizującą przepływ myśli, idei i produktów we współczesnym świecie 

- czytamy na stronie inwestycji. Ponadto w centrum gmachu ma się znaleźć trzykondygnacyjne otwarte atrium, które stanie się głównym miejscem wystaw. Stanie tam również obraz Leona Tarasewicza, zainspirowany ideą Xylopolis, a także instalacja artystyczna "Polski Stół". Na tym nie koniec atrakcji. 

W otoczeniu budynku planowane są ogrody tematyczne, park sztuki, amfiteatr, tężnia solankowa oraz wieża widokowa na tradycyjną podlaską zabudowę drewnianą. Całość ma być dostępna dla wszystkich, tworząc atrakcyjną i spójną infrastrukturę

- informuje xylopolis.pl. Na wszystkie te atrakcje przyjdzie nam jednak poczekać kilka lat. Podczas marcowej konferencji przekazano, że zakończenie prac nad inwestycją jest planowane na końcówkę 2027 roku.

 
Czy planujesz odwiedzić Podlasie w te wakacje?
Więcej o:
Copyright © Agora SA