Noc Muzeów 2024. Co będzie się działo w największych polskich miastach? [LISTA ATRAKCJI]

Noc Muzeów co roku przyciąga tysiące osób, które tego dnia mogą nie tylko zobaczyć za darmo wystawy stałe czy czasowe, ale także podziwiać niedostępne na co dzień zakamarki wyjątkowych miejsc. Przygotowywane są także interesujące atrakcje. Przedstawiamy najciekawsze wydarzenia podczas Nocy Muzeów 2024.

Noc muzeów zbliża się wielkimi krokami, więc już teraz warto zaplanować, które miejsca odwiedzimy podczas tego wydarzenia. Atrakcji jest mnóstwo i nie sposób opisać je wszystkie. Postaraliśmy się wyłonić kilka najciekawszych z różnych miast w Polsce. 

Zobacz wideo Siedzieliśmy na najsłynniejszej ławce w kraju [wideo sprzed muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku]

Noc Muzeów 2024 Gdańsk. Muzeum II Wojny Światowej zaprasza na oprowadzenie z przewodnikiem

Muzeum II Wojny Światowej: Już od godziny 19 w sobotę 18 maja pasjonaci historii będą mogli całkowicie bezpłatnie odkryć tajemnice Westerplatte. W nocy odbędą się cztery spacery z przewodnikiem po głównej wystawie, które rozpoczną się o godzinie: 19:30, 20:30, 21:30 i 22:30. Natomiast o godzinie 17 zostanie wyświetlony film dokumentalny "Była sobie piosenka". 

Noc Muzeów 2024 Poznań. Co przygotowało Muzeum Powstania Wielkopolskiego i Muzeum Narodowe w Poznaniu?

Muzeum Powstania Wielkopolskiego: Podczas Nocy Muzeum w nocy z 18 na 19 maja goście będą mogli zwiedzić nowo otwartą wystawę czasową "Wuchta wiary", która dotyczy genezy oraz kontekstu historycznego pracy organicznej w zaborze pruskim w XIX i XX wieku. Opowie także o Bohaterach Pracy Organicznej oraz realizowanych przez nich projektach. 

Muzeum Narodowe w Poznaniu: W sobotę 18 maja w głównym budynku instytucji odbędą się spotkania z kuratorami galerii, które mieszczą się w zabytkowej części instytucji. Z kolei konserwatorzy zaprezentują "to, czego nie widać gołym okiem". Ponadto zorganizowane zostaną koncerty. Różne atrakcje przygotowały także pozostałe oddziały muzeum m.in. Muzeum Etnograficzne, Muzeum Poznania czy  Muzeum Instrumentów Muzycznych.

Noc Muzeów 2024 Łódź. Muzeum kinematografii zorganizuje wyjątkowe atrakcje

Muzeum Kinematografii w Łodzi zostanie otwarte dla odwiedzających od godziny 18 (18 maja) do 1 (19 maja). W tym czasie goście będą mogli zwiedzić wystawę stałą "Łódź filmowa", wystawę czasową "Wideoświat. Powrót do kaset VHS". Jeśli daleko nam do Łodzi, o możemy uczestniczyć także w wydarzeniach online, czyli: w wirtualnym oprowadzaniu po wybranych salach wystawy stałej czy poznać "perły z kolekcji Muzeum Kinematografii w Łodzi". 

Muzeum Lotnictwa Kraków, Muzeum Farmacji Kraków, Muzeum Czartoryskich(kropka) Co przygotowano na Noc Muzeów? 

W tym roku Kraków po raz 20. Weźmie udział w Nocy muzeów. Tegoroczna edycja odbędzie się w piątek 17 maja pod hasłem "Muzea na rzecz edukacji i badań". Co na to wydarzenie przygotowują poszczególne placówki?

Muzeum Narodowe w Krakowie: Udostępni dla zwiedzających wystawy stałe oraz czasowe. W tym Galerie Rzemiosła Artystycznego, które jest największą tego typu ekspozycją w kraju. 

Muzeum Krakowa: Uczestnicy imprezy będą mogli zwiedzić poszczególne oddziały, a na odwiedzających czekają między innymi: pałac Krzysztofory, Barbakan, Rynek Podziemny, Mury Obronne, Dom pod Krzyżem, Starą Synagogę. Ponadto każdy z oddziałów udostępni ekspozycje i/ lub oprowadzenie z przewodnikiem. 

Muzeum Lotnictwa Polskiego: przygotuje nocny pokaz balonów, jednak ta atrakcja jest uzależniona od warunków atmosferycznych. 

Muzeum Farmacji w Krakowie: w Noc Muzeów udostępni dla odwiedzających ekspozycję stałą. Do zobaczenia będą między innymi naczynia i meble apteczne czy dawne surowce lecznicze.

Muzeum Książąt Czartoryskich: Osoby, które odwiedzą placówkę, będą miały szansę podziwiać między innymi takie działa jak: "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci czy "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta van Rijna.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy weźmiesz w tym roku dział w Nocy Muzeów?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.