Wybory do Parlamentu Europejskiego. Zmiana miejsca głosowania. To ostatni moment, aby to zrobić

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się już w niedzielę. Głosowanie poza miejscem zameldowania jest jak najbardziej możliwe, jednak należy złożyć wniosek. Jak to zrobić? Cała procedura zajmie nam zaledwie kilka chwil, ale trzeba się spieszyć. Zostało niewiele czasu.

Już w niedzielę 9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Z Polski zostanie wybranych 53 posłów i posłanek do PE. Jeśli w dniu wyborów nie będziesz przebywać na terenie gminy właściwiej, sprawdź, jak zmienić miejsce głosowania. 

Zobacz wideo Tomasz Bielecki: Wzrost obecności skrajnej prawicy nie jest dramatyczny na poziomie Parlamentu Europejskiego

Zmiana miejsca głosowania wybory do Europarlamentu. Wniosek o zmianę miejsca głosowania

Miejsce głosowania jednorazowo możemy zmienić w wyborach na:

  • Prezydenta Rzeczypospolitej (obywatel Polski),
  • do Sejmu i Senatu (obywatel Polski),
  • do Parlamentu Europejskiego (obywatel Polski oraz Unii Europejskiej, który nie jest obywatelem Polski).

Możliwość zmiany głosowania ma każda osoba, która:

  • będzie głosować w Polsce,
  • w czasie głosowania przebywa na terenie gminy innej niż gmina właściwa ze względu na miejsce zameldowania lub stałego zamieszkania,
  • w dniu wyborów ma ukończone 18 lat,
  • posiada czynne prawo wyborcze.

Do zmiany miejsca głosowania przez internet musimy przygotować dane logowania do profilu zaufanego (jeśli nim nie dysponujesz, w dalszej części tekstu wyjaśniamy, jak go założyć).

Wybory do Europarlamentu. Zmiana miejsca głosowania przez profil zaufany

W pierwszej kolejności musimy kliknąć "złóż wniosek", a następnie zalogować się swoim profilem zaufanym. Kolejnym krokiem jest podanie adresu, pod którym będziemy przebywać w dniu wyborów. Na koniec sprawdzamy wniosek i składamy podpis elektroniczny. 

Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP. Na skrzynkę ePUAP otrzymasz też potwierdzenie zmiany miejsca głosowania z informacją o obwodzie głosowania i siedzibie obwodowej komisji wyborczej

- czytamy na stronie rządu. 

Wniosek można składać na 44 dni przed dniem wyborów, jednak ostatni termin mija na trzy dni przed tym, jak udamy się do urn. Przypominamy także, że zmiana miejsca głosowania jest całkowicie bezpłatna.

Jak założyć profil zaufany? Nie musisz udawać się do urzędu, wszystko zrobisz przez internet

Założenie profilu zaufanego zajmie nam zaledwie kilka minut i to bez wychodzenia z domu. Zrobimy to przez internet, jeśli mamy konto w systemie banku, który ma zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego (ich listę znajdziesz na stronie profilu zaufanego). Jeśli nasz bank znalazł się na wspomnianej liście, należy zalogować się na konto bankowe i znaleźć formularz zakładania profilu zaufanego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.