Tutaj zarobisz nawet 19 tysięcy złotych miesięcznie. Praca sezonowa za granicą kusi stawkami

Gdzie najłatwiej znaleźć pracę za granicą? Nasze szanse na znalezienie zatrudnienia na pewno zwiększają się tam, gdzie dostępna jest praca sezonowa. Niektóre kraje są pod tym względem szczególnie popularne wśród Polaków. Zdradzamy, na jakie zarobki można tam liczyć w różnych branżach i co na to wpływa.

Praca sezonowa za granią jest podejmowana przez Polaków głównie w okolicach maja lub czerwca, a wyjazdy trwają kilka miesięcy. Wiele osób postrzega to nie tylko jako możliwość dobrego zarobku, lecz także okazję do doskonalenia języka obcego i zdobycia ciekawego doświadczenia. Choć wiążą się z tym pewne minusy, to korzyści są kuszące. Warto jednak wiedzieć zawczasu, czego można się spodziewać.

Zobacz wideo Anna Ruzik-Sierdzińska: Potrzebna jest mądra polityka imigracyjna, która uwzględnia potrzeby rynku pracy

Gdzie najlepiej na pracę sezonową? Te kierunki są wybierane najczęściej

Najczęściej spotykane oferty pracy sezonowej za granicą związane są z gastronomią i branżą turystyczną, pracą na magazynie, a także zbiorem owoców i warzyw oraz ich przeróbką. Portal Interia podaje, że pod względem konkretnych krajów wśród Polaków największą popularnością cieszą się Niemcy oraz Holandia, choć w innych państwach europejskich też można znaleźć ciekawe propozycje. Holandia poszukuje przede wszystkim osób do pracy w rolnictwie. Pracując przy kwiatach, można tu zarobić 13-14 euro za godzinę, czyli około 55 złotych. Za zbiór szparagów z kolei dostaniemy 13,27 euro za godzinę. Takie stawki przekładają się na miesięczny zarobek w wysokości około 9-12 tysięcy złotych, zależnie od liczby przepracowanych godzin.

"Gazeta Wrocławska" donosi z kolei, że dużą popularnością wśród Polaków cieszą się również Szwecja i Norwegia, powołując się przy tym na analizy ekspertów z Personnel Service. W Szwecji pracownik produkcji może liczyć na około dwa tysiące euro miesięcznie na rękę, czyli nieco ponad 8,5 tysiąca złotych. W wielu przypadkach na szanse znalezienia pracy oraz zarobki wpływa znajomość języka i posiadane doświadczenie.

Ile można zarobić na pracy sezonowej za granicą? Jaki podatek od pracy sezonowej?

Interia podaje, że na stanowisku pokojówki, pomocy kuchennej lub pracownika pralni we Francji można zarobić 1,5-2 tys. euro miesięcznie, co daje około 6,6-8 tys. zł, ale wymagana jest przy tym znajomość języka francuskiego. Duży wpływ na wysokość naszych zarobków ma także doświadczenie w określonych branżach. Przykładowo, hydraulicy w Norwegii i pracownicy budowlani w Szwecji zarobią 4,5 tysięcy euro miesięcznie "na rękę", czyli nieco ponad 19 tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że choć stawki za pracę za granicą mogą być wyższe, to dochodzą tu koszty transportu oraz zakwaterowania. Co prawda, większość pracodawców pomaga przy samej organizacji przejazdu i zapewnia zakwaterowanie, ale jest ono płatne. Zazwyczaj opłata wynosi od 90 do 120 euro tygodniowo (384-512 zł). Ponadto praca sezonowo podlega opodatkowaniu.

Wynagrodzenie uzyskane za pracę najemną poza granicami podlega opodatkowaniu wg polskich przepisów podatkowych, z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. [...] Dla uniknięcia podwójnego opodatkowania zastosowanie będzie miała jedna z dwóch metod unikania podwójnego opodatkowania (metoda proporcjonalnego odliczenia albo metoda wyłączenia z progresją) wskazana w umowie z danym państwem

- czytamy na portalu pit.pl. Kwestię też należy zatem sprawdzać indywidualnie z uwzględnieniem tego, gdzie pracowaliśmy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: