Niepokojące nagranie z Małopolski niesie się po sieci. "Mogła pojawić się trąba powietrzna"

Trudne warunki pogodowe panują w czwartek w całej Polsce. Szczególnie w Małopolsce pojawia się w ostatnich dniach wiele niepokojących zjawisk, jak np. trąba powietrzna. Nagranie opublikowano w mediach społecznościowych.

Trąba powietrzna to fascynujący widok, ale też i dość przerażający, zwłaszcza jeśli widzimy ją na żywo. W takich sytuacjach ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pomocne będzie również śledzenie informacji na ten temat w mediach, dzięki czemu będziemy na bieżąco z rozwojem wydarzeń. Co jednak dokładnie wydarzyło się w Małopolsce?

Zobacz wideo Nadchodzi burza lub trąba powietrzna? Zobacz, jak się zachować!

Trąba powietrzna, Małopolska. Trudne warunki pogodowe nie opuszczają regionu

O potencjalnej trąbie powietrznej poinformowała w mediach społecznościowych Sieć Obserwatorów Burz. Niebezpieczne zjawisko pojawiło się we wsi Naprawa koło Rabki Zdrój.

Uwaga! Pilne! W Małopolsce, w miejscowości Naprawa mogła pojawić się trąba powietrzna!

- czytamy w poście na platformie X. Na dołączonym do niego nagraniu widzimy niebo zasłane ciemnymi chmurami i wirujące masy powietrza tworzące lej kondensacyjny, czyli lej wyrastający z podstawy chmury o charakterystycznym kształcie odwróconego stożka. Inne nagranie pojawiło się również na profilu Tatromaniak na Facebooku. Zjawisko to świadczy o wystąpieniu silnego wiatru. Należy jednak podkreślić, że obecnie nie wiadomo, czy lej dotknął ziemi i czy tym samym faktycznie utworzyła się trąba powietrzna.

Sytuacja w Małopolsce nadal jest niespokojna. Notujemy liczne burze, powiązane w rozległy klaster, obejmujący znaczną część województwa. Wbudowane weń są także superkomórki, niosące ryzyko zejścia trąby powietrznej

- dowiadujemy się ze strony obserwatorzy.info. Przypomnijmy, że nie tak dawno pisaliśmy też o wyjątkowo intensywnym gradobiciu, które miało miejsce w Wolbromiu w powiecie olkuskim. Podobne doniesienia mogą jednak się jeszcze pojawiać w najbliższym czasie.

Jak powstaje trąba powietrzna? Trąba powietrzna w Polsce nie jest zjawiskiem częstym, ale wciąż niebezpiecznym

Już wczoraj informowaliśmy o alertach RCB ostrzegających przed trąbami powietrznymi. Dzisiaj kolejny trafił do osób mieszkających w województwie opolskim, łódzkim, mazowieckim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim, lubelskim, podlaskim oraz w części województwa warmińsko-mazurskiego (powiaty: ełcki, giżycki, gołdapski, kętrzyński, mrągowski, olecki, piski, węgorzewski). 11 lipca w tych miejscach mogą pojawić się burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad. Czy wiąże się to zatem z ryzykiem powstania trąby powietrznej? Portal radary.info wyjaśnia, że tornado tworzy się, gdy warstwy powietrza o różnych temperaturach i wilgotnościach spotykają się i zaczynają wirować wokół wspólnej osi. Konieczne jest też chmury burzowej Cumulonimbus. To proces złożony, ale przy tak ekstremalnych warunkach nie można wykluczyć tego ryzyka.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: