Pierwszy, wrocławski bank słoików został otwarty na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Lepsze Jutro" na Ołbinie. Wszystko dzięki zaangażowaniu mieszkańców w ekologiczną akcję pod tytułem "Wrocław nie marnuje". Teraz za darmo odbierzesz potrzebne do przetworów naczynie lub oddasz te, które zalegają ci w domu. Co więcej, mają powstać kolejne takie banki.
Bank słoików to niesamowita inicjatywa, która powstała na jednej z wrocławskich działek. To nic innego, jak samoobsługowy regał, do którego każdy może podejść, by oddać niepotrzebne słoiki lub wziąć zupełnie za darmo te zostawione przez innych. Ekologiczna akcja ma za zadanie promowanie wymiany zamiast wyrzucania szkła. Dzięki temu można znacznie ograniczyć wytwarzanie odpadów, a do tego skorzystać z pomocy innych działkowiczów. Choć bank umiejscowiony został w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym "Lepsze Jutro" na Ołbinie, to w planach są kolejne takie miejsca w mieście.
Nie marnujmy. Niepotrzebne słoiki przekażmy osobom, które zrobią z nich użytek. Przetwarzajmy warzywa i owoce, chroniąc je przed zepsuciem. Wekujmy żywność, zamiast wyrzucać. Taki drugi obieg przedmiotów i rozsądne gospodarowanie zasobami jest ekonomiczne i ekologiczne.
- mówi pani Aleksandra Palus, rzecznik prasowy Ekosystemu, cytowana przez Gazetę Wrocławską. To jednak jeszcze nie wszystko. Okazuje się, że cały pomysł nabiera niezwykłego rozpędu.
Na działce "Lepsze Jutro" słoiki mogą wymieniać nie tylko mieszkańcy okolic, ale tak naprawdę wszyscy. Do regału może podejść każdy, by zostawić zalegające mu naczynia, bądź wziąć nowe. Należy jedynie pamiętać, by słoiki były opróżnione i czyste. Kolejne tego typu punkty również będą usytuowane w okolicy ogrodów działkowych. Wystarczy, że zainteresowane podmioty zgłoszą się do Ekosystemu. Słoiki to dopiero początek. W ramach kampanii "Wrocław nie marnuje" powstają również regały do wymiany książek oraz stoły z plonami do oddania i zabrania sadzonek, oraz warzyw. Podobną akcję z roślinami przeprowadzono z kolei w bibliotece miejskiej w Piekarach Śląskich. Powstał tam "katalogródek" pełen sadzonek, z którego każdy może wziąć coś dla siebie, bądź zostawić swoje kwiaty doniczkowe. Być może takie inicjatywy zyskają na popularności z troski o nasze środowisko.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.