W poznańskim szpitalu wykryto groźną bakterię. Wprowadzono ograniczenia podczas odwiedzin

Odwiedziny pacjentów w szpitalu są ważne dla chorych oraz ich bliskich, ale niektóre okoliczności wymagają wprowadzenia w tym zakresie pewnych ograniczeń. Taka właśnie sytuacja ma miejsce w jednym z poznańskich szpitali. Związane jest to z przypadkami zakażenia groźną bakterią New Delhi.

Wspomniane powyżej ograniczenia wprowadził Szpital Miejski im. Józefa Strusia na ulicy Szwajcarskiej w Poznaniu. Osoby, których bliscy przebywają w tej placówce, czeka niestety w najbliższym czasie więcej stresu niż dotychczas. Jednocześnie należy podkreślić, że pojawienie się bakterii dotyczy na razie pojedynczych przypadków, ale wskazane jest zachowanie ostrożności. Co w związku z tym ustalono?

Zobacz wideo Dominik Kuc: Mam nadzieję, że państwo zacznie edukować młode pokolenie w tematyce zdrowia

Bakteria New Delhi w Poznaniu. Szpital podał ważną informację dla odwiedzających

O stwierdzeniu ogniska zakażenia bakterią New Delhi w poznańskim szpitalu portal epoznan.pl informował już w minioną sobotę (20 lipca). Teraz potwierdza, że zakażonych jest 10 pacjentów, przy tym żaden z nich nie miał objawów. Przytoczono również oficjalny komunikat placówki.

W związku z wykryciem pojedynczych przypadków Klebsiella pneumoniae NDM (New Delhi) antybiotykoopornych, wprowadzamy tymczasowe ograniczenia dotyczące odwiedzin na oddziale wewnętrznym. Zakaz wstępu na oddział osób z objawami infekcji górnych dróg oddechowych. Maksymalnie 1 osoba przy łóżku chorego. Odwiedziny w godzinach 12:00 - 13:00 oraz 16:00 - 17:00. Dodatkowe ograniczenia dotyczą odwiedzin pacjentów przebywających w izolatkach: wejście na salę możliwe maksymalnie na 5 minut. Przed wejściem do sali należy ubrać rękawiczki jednorazowe oraz fartuch jednorazowy

- informuje szpital przy Szwajcarskiej. Obecnie trwa ustalanie, gdzie mogło dojść do zakażania pacjentów. Warto też wykorzystać tę okazję, by przybliżyć, czym właściwie jest bakteria New Delhi i jakie wiąże się z nią niebezpieczeństwo.

Bakteria New Delhi: objawy. To warto wiedzieć o super bakterii na przyszłość, aby jej uniknąć

Jak wyjaśnia portal medonet.pl, bakteria New Delhi pojawiła się w Polsce po raz pierwszy w 2011 roku. Od tamtego czasu doniesienia o jej ogniskach pojawiają się dość regularnie w różnych częściach Polski. Bakteria ta żyje na skórze i w przewodzie pokarmowym, a wydalana z organizmu jest wraz z kałem. Z tego powodu dość częstym źródłem zakażenia jest kontakt z niezdezynfekowaną toaletą, choć może to nastąpić też przez zwykły dotyk. Wyróżnia ją odporność na antybiotyki. Objawy zakażenia New Delhi łatwo pomylić z grypą. Często pojawiają się tu bowiem wysoka gorączka, kaszel i duszności, dreszcze i zimne poty, zawroty głowy, ból klatki piersiowej, ból mięśni i silne osłabienie. Bakteria wywołuje m.in. groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, a także zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Te z kolei mogą prowadzić do rozwoju sepsy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: