Ceny akademików rosną w zatrważającym tempie. We Wrocławiu pokój kosztuje ponad 3 tys. złotych

Akademiki uniwersyteckie w Polsce stanowią coraz większe wyzwanie dla studentów. Teraz problemem jest nie tylko brak miejsc, ale także ceny, które z roku na rok potrafią być coraz wyższe. Jaki jest koszt pokoju we wrocławskich domach studenckich? To nie jest tania "zabawa".

Jakiś czas temu informowaliśmy o tym, że w tym roku na studentów czeka zaledwie około 100 tys. miejsc w akademikach, natomiast chętnych może być ponad milion. To oznacza prawdziwą bitwę o miejsca, która rozpoczęła się już w trakcie minionych wakacji. Choć brak miejsc w domach studenckich jest jednym z głównych tematów poruszanych w mediach, te coraz częściej rozpisują się na temat obowiązujących w nich cen. Teraz nie są już lepszą opcją od standardowego wynajmu?

Zobacz wideo Student przez aferę akademikową koczował w bibliotece. "Kiedy wyszliśmy protestować, miejsca się znalazły"

Ile kosztuje akademik - Wrocław? Politechnika Wrocławska nie postawiła na podwyżki

W przypadku osób, które wybierają się na studia do Wrocławia, opcji jest wiele. Jak informuje "Gazeta Wyborcza" studenci Politechniki Wrocławskiej mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ ceny w przeznaczonych dla nich akademikach nie zmieniły się od 2021 roku. W tym przypadku za pokój jednoosobowy należy zapłacić od 830 do 900 złotych, za dwuosobowy od 570 do 640 złotych, natomiast za trzyosobowy - 500 złotych.

Tymczasem za jednoosobowe lokum w "Jubilatce" Uniwersytetu Medycznego studenci zapłacą 750 złotych, a za pokój dla dwóch osób 650 złotych. Domy studenckie znajdują się również na terenie kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Tam jest już nieco drożej, ponieważ koszt pokoju jednoosobowego to 1330 złotych, a dwuosobowego między 780 a 900 złotych. Nie wszędzie jednak jest aż tak "kolorowo". Prawdziwy pokaz sił zaczyna się w akademikach prywatnych.

Ceny akademików 2024. Teraz można mieć pokój za blisko 4 tys. złotych

Jednym z prywatnych akademików we Wrocławiu jest Basecamp. Tam jednak panują nieco inne warunki, niż w standardowym domu studenckim. Mieszkańcy mają do dyspozycji salę gier, salę kinową, przestrzeń do gry w minigolfa oraz dostęp do całodobowego sklepu. Takie luksusy podbijają cenę i w tym przypadku za pokój jednoosobowy trzeba zapłacić od 3300 do 3600 złotych. Natomiast pokój dwuosobowy kosztuje od 3750 do 4050 złotych. Podobne udogodnienia występują również w Student Depot, gdzie pojedyncze lokum z prywatną łazienką i aneksem kuchennym kosztuje 2380 złotych, a podwójne - 2590 złotych. W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" dyrektorka biura marketingu sieci Student Depot, Sylwia Rogalska, przyznaje, że choć widoczny jest wzrost najemców z Polski, wciąż najczęstszymi mieszkańcami są osoby pochodzące z innych krajów - w tym Hiszpanii, Turcji i Białorusi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: