Największe polskie miasta stale się rozwijają i starają się tworzyć jak najlepsze warunki dla swoich mieszkańców pod różnymi względami. Wysiłki te nie pozostają niezauważone, także w skali międzynarodowej. W czwartek 13 lutego 2025 roku zostały ogłoszone wyniki najnowszego rankingu European Cities and Regions of the Future i Polska ma powody do dumy.
Zestawienie European Cities and Regions of the Future jest opracowywany przez ekspertów "fDi Intelligence", dwumiesięcznika należącego do brytyjskiego dziennika "The Financial Times". W najnowszej edycji porównywano 60 europejskich miast i regionów pod względem ich siły gospodarczej, finansowej i biznesowej. Ponadto dokonywana jest ocena w pięciu podkategoriach: potencjał gospodarczy, przyjazność dla biznesu, dostępność komunikacyjna, kapitał ludzki i jakość życia, oraz opłacalność inwestycji. Która polska miejscowość wyróżniła się zatem najbardziej?
Zobacz też: Warszawskie muzeum docenione za granicą. To miejsce pachnie czekoladą
Jak dowiadujemy się na oficjalnej stronie rankingu, najlepiej wypadł Wrocław, który został zwycięzcą w kategorii miast średniej wielkości (od 200 do 750 tysięcy mieszkańców według oficjalnych, krajowych statystyk). Wyprzedził tym samym Zurych w Szwajcarii i Wilno w Litwie, które zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Co ciekawe, podium w tej kategorii nie zmieniło się od zeszłego roku. Portal wroclaw.pl podkreśla, że stolica Dolnego Śląska okazała się być także lokalizacją najbardziej przyjazną dla biznesu, miejscem z największym potencjałem ludzkim i najlepszym miejscem do życia. W podkategorii "potencjał ekonomiczny" uplasowała się natomiast na drugim miejscu.
Obecność w tak renomowanym zestawieniu to najskuteczniejsza forma promocji miasta. To wiarygodna i obiektywna rekomendacja, która dociera do globalnych firm i przedsiębiorców poszukujących najlepszych lokalizacji do inwestowania
- ocenia wynik Wrocławia w rankingu Magdalena Okulowska, prezeska Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, cytowana przez wroclaw.pl. Jakie jednak jeszcze miasta z Polski zostały docenione w European Cities and Regions of the Future 2025?
Bardzo dobry wynik w omawianym zestawieniu uzyskała też Warszawa, zajmując trzecie miejsce w kategorii największych miast. Stolica naszego kraju zajęła również drugie miejsce w dwóch podkategoriach: kapitał ludzki i jakość życia, oraz przyjazność dla biznesu. Kraków z kolei uplasował się na trzecim miejscu w kategorii dużych miast. Co więcej, stolica Małopolski zajęła pierwsze miejsce w dwóch podkategoriach: kapitał ludzki i jakość życia, oraz przyjazność dla biznesu. Zarówno Warszawa, jak i Kraków w zeszłym roku były tuż za podium, na czwartych miejscach w swoich kategoriach.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.