Pogoda na wiosnę 2025 jest optymistyczna. Kiedy spodziewać się ocieplenia? IMGW zapowiada, że marzec może być rekordowy pod względem temperatury.
Po długiej przerwie jesteśmy już stęsknieni za wyższymi temperaturami i słońcem. Kiedy będzie wiosna i jaka będzie wiosna w tym roku? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował na swojej stronie orientacyjną prognozę długoterminową temperatury i opadów na okres od marca do czerwca 2025. Jest on bardzo obiecujący, bo okazuje się, że w 2025 roku może być cieplej niż w poprzednich latach. Na jakie temperatury możemy liczyć w najbliższym czasie? Sprawdźmy.
Aktualna pogoda za oknem nie rozpieszcza, choć trzeba przyznać, że w porównaniu do dekady czy dwóch dekad wstecz, zimy są raczej rozpatrywane jako łagodne. Zgodnie z zapowiedziami na najbliższe dni, w Polsce będzie dominował wyż, przez który będzie pogodnie i sucho, a w nocy mroźnie.
Ostatni weekend lutego ma jednak przynieść zmiany. Nad południowo-zachodnią Polskę dotrze niż, który przyniesie ocieplenie, ale też opady śniegu i śniegu z deszczem. Istnieje ryzyko marznącego deszczu i gołoledzi.
Zatem, kiedy się zrobi cieplej w 2025 roku? Zgodnie z przewidywaniami synoptyków, wiosennych akcentów w aurze możemy się spodziewać w marcu. W porównaniu do poprzednich lat marzec 2025 ma być cieplejszy, a średnie będą się utrzymywały na poziomie powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.
W najbliższych tygodniach możemy się spodziewać 10, a nawet 18 kresek na plusie. To dobra wiadomość dla tych, którzy tęsknią za słońcem i ciepłem, jednak trzeba pamiętać, że pogoda w marcu jest zmienna, co jest typowe dla okresu przedwiośnia.
Znamy już przewidywania specjalistów dotyczące tego, czy marzec 2025 będzie ciepły. A jak będzie się kształtowała średnia temperatura w kolejnych miesiącach? Tutaj prognozy również są obiecujące. W kwietniu ma być kontynuowany trend wzrostu temperatury, a średnia miesięczna temperatura ma się utrzymywać nadal powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Zgodnie z przewidywaniami synoptyków, maj to kolejny miesiąc, kiedy zrobi się ciepło, tzn. jeszcze cieplej i będziemy mogli cieszyć się prawdziwą wiosną. We wszystkich regionach Polski, średnie temperatury będą się utrzymywały na nieco wyższym poziomie niż w latach poprzednich. Jeżeli chodzi o czerwiec, to średnie temperatury powietrza mają się zawierać w normie wieloletniej z lat 1991-2020.
Wiele osób interesuje nie tylko odpowiedź na pytanie, kiedy przyjdzie wiosna 2025, ale także co z opadami. IMGW przedstawia swoje przewidywania także w tym temacie. Kształtują się one następująco:
Czy można wierzyć prognozom sugerującym, kiedy będzie koniec zimy 2024/2025? IMGW podkreśla, że pomimo dużych możliwości technologicznych i wiedzy na temat zjawisk pogodowych, prognozy długoterminowe zawsze są obarczone ryzykiem wystąpienia błędów. Wynikają one przede wszystkim z możliwości pojawienia się nagłych zjawisk meteorologicznych, zwłaszcza na poziomie lokalnym oraz różnorodności wykorzystywanych metod prognostycznych. Zawsze trzeba mieć na uwadze, że prognozy są orientacyjne i mogą różnić się od rzeczywistej aury za oknem.
Zobacz też: Te malownicze jeziorka to nieodkryty klejnot znajdujący się na pograniczu woj. śląskiego i małopolskiego