• Link został skopiowany

Dla swoich ofiar nie ma litości. Strzela toksynami. Wybrano Robaka Roku 2025

Nowozelandzka organizacja ogłosiła wyniki plebiscytu na Robaka Roku 2025. O tytuł walczyło 21 najdziwniejszych stworzeń, ale zwycięzca mógł być tylko jeden. Wygląda niepozornie, choć w rzeczywistości jest bardzo niebezpieczny. Strzela toksyczną substancją.
pazurnica (zdj. ilustracyjne)
facebook.com/Zealandia Te M?ra a T?ne Ecosanctuary

Plebiscyty cieszą się w ostatnim czasie dużą popularnością. Nie raz słyszeliśmy o konkursach na najpiękniejsze drzewo czy kwiat w danym roku, jednak mało kto wie, że niektórzy wybierają też najciekawszego owada. Takie głosowanie jest regularnie organizowane przez Nowozelandzkie Towarzystwo Entomologiczne. W tym roku o tytuł "Robaka Roku" walczyło aż 21 nominowanych. Kto zwyciężył?

Zobacz wideo Osa zjada konika polnego. Oto, co z niego zostało

Najciekawsze robaki 2025. Wybrano tegorocznego zwycięzcę

Entomological Society of New Zealand to duże zgrupowanie osób, które pasjonują się światem owadów. Towarzystwo działa od prawie 75 lat, a jej najsłynniejszym przedsięwzięciem jest coroczna organizacja plebiscytu na lokalnego "Robaka Roku". Jak podaje CNN, w tegorocznej edycji oddano aż 25 000 głosów od osób z całego świata. Najwięcej głosujących pochodziło oczywiście z Nowej Zelandii, ale udział w konkursie wzięli też mieszkańcy Europy, Ameryki Północnej i Australii. Ich zadaniem było wytypowanie trzech faworytów spośród 21 nominowanych. W ten sposób wyłoniono podium: trzecie miejsce zajął skoczogonek, drugie modliszka nowozelandzka, a zwycięzcą okazała się być nowozelandzka pazurnica. Walka była zaciekła, bo między pierwszą a drugą pozycją było tylko 100 głosów różnicy. 

Zobacz też: Jednym ugryzieniem zabija 400 osób. "Jest nieprzewidywalny i trzyma nas wszystkich w garści"

Nowozelandzka pazurnica a żywe skamieniałości. Ten gatunek ma długą historię

Nowozelandzka pazurnica nie jest dobrze znana w naszym kraju. Jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Nowej Zelandii, gdzie zamieszkuje wilgotne i kamieniste miejsca w pobliżu cieków. Można ją też spotkać w Australii, Ameryce Północnej, Afryce i części Azji. Na pierwszy rzut oka przypomina gąsienicę. Jej ciało ma około 5 centymetrów długości i składa się z segmentów-pierścieni, z których wyrastają pary odnóży wyposażone w pazurki. Inne owady jednak za nią nie przepadają. Pazurnica jest bowiem drapieżnikiem polującym na mniejsze bezkręgowce. Na swoje ofiary pluje jadem zawierającym trujące substancje, unieruchamiając je w ten sposób. Wówczas nie mają szans na ucieczkę. Robak ten żeruje tylko w nocy, a w ciągu dnia chowa się w gnijących kłodach, dzięki czemu jest niemal niezauważalny przez większe zwierzęta. Co ciekawe, historia tego gatunku sięga milionów lat, przez co naukowcy nazywają go "żywą skamieniałością". 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: