• Link został skopiowany

Zielone Świątki to kościelne święto z pogańskimi korzeniami. Czy trzeba pójść do kościoła?

Zielone Świątki, inaczej Zesłanie Ducha Świętego, to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt w kalendarzu Kościoła katolickiego oraz w wielu innych kościołach chrześcijańskich. Kiedy są Zielone Świątki i jakie obrzędy towarzyszą obchodom tego święta? Czy w tym dniu trzeba uczestniczyć we mszy?
Festyn zorganizowany na Zielone Świątki w skansenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, maj 2015 (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Tradycja, zielone dekoracje, rytuały i zabawy ludowe - tak w wielkim skrócie można odpowiedź na pytanie "co to są Zielone Świątki?". Skąd wywodzi się to święto i jak przebiega współczesne świętowanie?

Zobacz wideo Skąd wzięło się Boże Ciało? Naukowcy zabierają głos

Zielone Świątki co to za święto i jaka jest jego historia?

To pasterskie święto z historią sięgającą czasów Słowian przedchrześcijańskich. Zielone Świątki łączyły tradycje ludowe pożegnania wiosny i powitania lata oraz obrzędy rolnicze, które miały przynieść gospodarzom obfitość zbiorów i powodzenie. Nie można nie wspomnieć o obrzędzie "majenia", który polegał na zdobieniu domostwa i budynków gospodarczych zielonymi gałązkami, np. brzozy, świerku lub tataraku. Zwyczaj majenia nie omijał też zwierząt, które w okresie Zielonych Świątek nosiły zielone wieńce oraz piły wywary z ziół. Wierzono, że jaskrawa zieleń młodych pędów przyniesie szczęście i ochronę od wszelkiego zła. Urodzajność pól miały zapewniać pasterskie zabawy, dookoła pola biegano z zapalonymi gałązkami, co miało uchronić plony przed złymi duchami i atakiem szkodników.

W okresie chrystianizacji ziem polskich (oficjalnie od 966 r.) Kościół katolicki mierzył się z silnie zakorzenionymi tradycjami ludowymi. Zamiast całkowicie je zwalczać, często włączał je w obręb nowej religii, nadając znanym zwyczajom nowe znaczenie. W Zielone Świątki zaczęto obchodzić Zesłanie Ducha Świętego, znane też jako Pięćdziesiątnica, ale ludowa nazwa święta przetrwała do dziś.

Zesłanie Ducha Świętego upamiętnia wydarzenie, w którym Duch Święty zstąpił na apostołów i uczniów Jezusa, dając im moc do głoszenia Ewangelii. To moment uznawany za początek Kościoła.

Co to są Zielone Świątki? Jak współcześnie obchodzimy to święto?

W XXI wieku pamięć o Zielonych Świątkach jest wciąż żywa. Tego dnia wierni uczestniczą w uroczystej mszy świętej i procesjach. W wigilię Zesłania Ducha Świętego w wielu kościołach w Polsce odbywa się czuwanie i eucharystia. Na mszy udzielany jest sakrament chrztu i bierzmowania.

Po mszy wierni zdobią drzwi swoich domów zielonymi gałązkami. Szczególną oprawę Zielone Świątki mają na Podhalu, gdzie - zgodnie z dawnym zwyczajem - na zboczach płoną pochodnie.

Kiedy są Zielone Świątki? Czy to dzień wolny od pracy? 

W 2025 roku Zielone Świątki będziemy obchodzić 8 czerwca. Czy za to święto można odebrać dzień wolny od pracy? W związku z tym, że Zielone Świątki zawsze wypadają w niedzielę, która zawsze jest wolna od obowiązków zawodowych, pracownikom nie przysługuje dodatkowy dzień wolny.

Święto Zielone Świątki. Czy trzeba iść do kościoła?

Tak, Zielone Świątki należą do świąt nakazanych w Kościele katolickim, co znaczy, że osoby wierzące powinny tego dnia uczestniczyć we mszy.

Więcej o: