Zostawianie zniczy na tym cmentarzu jest surowo zabronione. Pojawił się ważny apel

Przedstawiciele jednego z parków narodowych wystosowali specjalny apel do turystów. Przypominają o zakazie stawiania zniczy na górskim cmentarzu. Dlaczego jest to tak ważne? Podczas Wszystkich Świętych problem może przybrać na sile.

Już 1 listopada w Polsce będziemy obchodzić Uroczystość Wszystkich Świętych, co wiąże się ze wzmożonym ruchem na wszystkich cmentarzach, również tych zlokalizowanych wysoko w górach. Niektóre z nich znajdują się na ternach parków narodowych, a to oznacza, że panują tam specyficzne zasady. Jedną z nich jest zakaz zapalania symbolicznych światełek. Niestety nie wszyscy pamiętają o tego typu ograniczeniach.

Zobacz wideo Na cmentarzach miejsca nie przebywa. Jak zaoszczędzić miejsce? [Next Station]

Karkonoski Park Narodowy na Wszystkich Świętych. Już się zaczęło

Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór w Kotle pod Śnieżką, w popularnym Kotle Łomniczki, to niezwykle ważne miejsce dla wielu miłośników górskich wędrówek. Choć został stworzony po to, by upamiętnić osoby, które straciły życie na szlakach, działa na nieco innych zasadach niż klasyczne cmentarze. Władze Karkonoskiego Parku Narodowego apelują do turystów, aby nie zostawiali tam żadnych zniczy, ponieważ stają się one jedynie "problematycznymi odpadami".

Bardzo prosimy o nieprzynoszenie i niezapalanie zniczy na Symbolicznym Cmentarzu Ofiar Gór w Kotle pod Śnieżką, popularnym Kotle Łomniczki. Pozostałości po takich dowodach pamięci są problematycznymi odpadami, które nie powinny się nigdy znaleźć w tym miejscu

- przekazano w oficjalnym komunikacie Karkonoskiego Parku Narodowego. Pod wpisem opublikowano również zdjęcie, które jest dowodem na to, że turyści nie zawsze stosują się do zasad. Na fotografii widać dwa znicze. Jeden z nich przewrócił się, przez co wypadł z niego wkład. Takie sytuacje są również bezpośrednim zagrożeniem dla tamtejszej przyrody.

Wszystkich Świętych w górach. Zakaz stawiania zniczy na cmentarzu

Problem są nie tylko zalegające odpady, ale także sam ogień, który stwarza realne zagrożenie dla terenów otaczających Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór w Kotle pod Śnieżką. Władze KPN przypominają, że w parku obowiązuje całkowity zakaz używania otwartego ognia. Taki zapis znajduje się w regulaminie obszaru chronionego.
Warto dodać, że Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór powstał już w 1982 roku z inicjatywy Koła Przewodników Sudeckich - Oddział Sudety Zachodnie. Niespełna trzy lata później na zboczu Kotła Łomniczki pojawił się metalowy krzyż z napisem "Ofiarom gór". Poniżej można znaleźć również tabliczkę, na której umieszczono hasło "martwym ku pamięci - żywym ku przestrodze". Cmentarz pod Śnieżką został oficjalnie otwarty w 1986 roku - w dzień świętego Wawrzyńca, czyli patrona ludzi gór. Do dziś można dotrzeć do niego za pomocą czerwonego szlaku ciągnącego się od Karpacza.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: