Policja ostrzega. Tu obowiązuje zakaz grillowania. Wystarczy 100 m. żeby zapłacić nawet kilka tys. zł

Zakaz grillowania 2023 wynika przede wszystkim ze stwarzaniem ryzyka niebezpieczeństwa i dotyczy wybranych miejsc. Jest to zatem m.in. grillowanie na w lesie. Należy jednak pamiętać, że nawet grillowanie na balkonie czy na własnej działce wymaga przestrzegania określonych przepisów.

Jeśli nie chcemy wrócić z majówkowego odpoczynku z wysokim mandatem do zapłacenia, musimy koniecznie zapoznać się z przepisami obowiązującymi wszystkich miłośników grilla. O karach za ich łamanie przypomina opolska Policja. Na oficjalnej stronie instytucji możemy znaleźć również poradnik z ogólnymi zasadami bezpiecznego grillowania.

Zobacz wideo Praktyczne myki, które sprawdzą się podczas grillowania

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zakaz grillowania 2023. W tych miejscach grillowanie jest surowo karane

Choć w ogólnopolskim prawie nie znajdziemy zapisów o zakazie grillowania, należy pamiętać, że grill może wiązać się z łamaniem innych przepisów. Jedne z ważniejszych dotyczą grillowania w lesie. Ognisk i grilli nie można rozpalać w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu. Wyjątek stanowią miejsca specjalnie do tego wyznaczone. Co więcej, za łamanie tych przepisów grożą nam też najwyższe kary – do 5 tys. zł.

Jeśli chcemy rozpalić grilla lub ognisko na własnej działce, jako opał możemy wykorzystać wyłącznie drewno. Musimy również wybrać miejsce znajdujące się nie mniej niż 4 m od granicy naszej działki i 10 m od pola uprawnego.

Grillowanie na balkonie i grillowanie w ogródku przy bloku. Policja przypomina o zasadach

W przypadku grillowania na balkonie ograniczyć nas może regulamin spółdzielni bloku. Pamiętajmy jednak też, że nawet jeśli nie znajdziemy w nim konkretnych zapisów na ten temat, to nasz grill wciąż stanowi zagrożenie pożarowe, a ponadto może być uciążliwy dla sąsiadów. Oba te aspekty są regulowane osobnymi przepisami i mogą być karane. Najlepiej jest mieć na uwadze kilka podstawowych zasad, o których przypomina Policja:

  • Grill powinien być rozpalany wyłącznie na świeżym powietrzu. Rozniecenie ognia w zamkniętym pomieszczeniu zwiększa ryzyko pożarowe.
  • Zadbajmy o to, aby grill był ustawiony stabilnie i zabezpieczony przed przewróceniem.
  • Do rozpalenia powinny być używane specjalne rozpałki. Unikamy innych przedmiotów i cieczy łatwopalnych.
  • Przygotujmy wcześniej butelkę z wodą, którą umieścimy w pobliżu grilla. Pomoże to nam szybko ugasić ogień w razie konieczności.
  • Nie zostawiajmy rozpalonego grilla bez nadzoru osób dorosłych, jeśli w pobliżu znajdują się małe dzieci.
  • Przed spakowaniem grilla i udaniem się do domu, upewnijmy się, że został on całkowicie wygaszony.

Te artykuły mogą cię też zainteresować:

Uważaj, gdzie nocujesz podczas majówki. Policja ostrzega przed oszustami
Samochodowa wycieczka do lasu może skończyć się mandatem
Bon Turystyczny 2023 dla seniorów i rodzin: nowe informacje

Więcej o:
Copyright © Agora SA