Oficjalnie. Podwyżka 500 plus nie jest możliwa, ale to nie wszystko. "Program będzie stopniowo wygaszany"

Czy 500 plus wzrośnie? Niestety, sprawdza się najczarniejszy scenariusz rodziców. Wkrótce może nas czekać wygaszanie 500 plus. Co więcej, eksperci twierdzą, że proces ten już się zaczął. Świadczyć o tym może choćby waloryzacja 500 plus, która nie będzie mieć miejsca.

Program Rodzina 500 plus został wprowadzony 1 kwietnie 2016. Początkowo pieniądze przysługiwały jedynie na drugie i kolejne dziecko, jednak zmieniło się to w 2019. Obecnie 500 zł przyznawane jest na każde dziecko do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletności, a ponadto świadczenie nie jest uzależnione od dochodów rodziny. Rodzice jednak zauważają w ostatnich latach, że 500 zł jest w stanie pokryć coraz mniejszą ilość wydatków.

Zobacz wideo Waloryzować 500 plus? Czy może wprowadzić progi dochodowe? Pytamy ekspertkę

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Waloryzacja 500 plus 2023. Rząd nie pozostawia złudzeń

Temat waloryzacji świadczenia 500 plus poruszany jest coraz częściej, co jest oczywiście bezpośrednio związane z sytuacją gospodarczą w kraju. Przez pewien czas mówiło się nawet o wzroście do 700 plus. Okazuje się jednak, że rząd nad planami waloryzacji nie pracuje.

Nie ma planów podniesienia 500 plus

- stwierdził Artur Soboń, wiceminister finansów, w audycji "Gość Radia ZET".

Sekretarz generalny PiS, Krzysztof Sobolewski, odniósł się z kolei do pogłosek na temat wygaszania 500 plus przez rząd.

W przestrzeni medialnej pojawiają się takie informacje, ale w kierownictwie PiS ten temat nie pojawia się, nie jest dyskutowany. Nie ma tematu waloryzacji 500 plus

- powiedział Sobolewski w internetowej części programu "Gość Radia ZET".

Niezbyt optymistycznie brzmią też informacje zawarte w Aktualizacji Planu Konwergencji. Według nich na program Rodzina 500 plus w 2026 zostanie przeznaczone z budżetu państwa 38,5 mld zł. Dla porównania kwota ta obecnie wynosi ponad 40 mld zł. Co więcej, realna wysokość świadczenia ma spaść do zaledwie 280 zł.

Wygaszanie 500 plus ma już miejsce. Czy program Rodzina 500 plus zostanie wycofany?

Choć politycy nie potwierdzają tych informacji oficjalnie, eksperci twierdzą, że świadczenie będzie ewentualnie wycofane, a proces do tego prowadzący już się rozpoczął.

Spadająca liczba dzieci powodująca równocześnie malejące wydatki na świadczenie pokazuje, że program będzie stopniowo wygaszany. Rząd zobaczył, że przekazywaniem pieniędzy nie zdołał osiągnąć celu demograficznego. Nikt jednak ze względów politycznych nie powie, że zlikwiduje program, więc przyjęto wariant spokojnego wygaszania 500 plus, które z każdym rokiem będzie warte coraz mniej

- wyjaśnia prezes Instytutu Emerytalnego Antoni Kolek w rozmowie z Business Insider.

Może cię też zainteresować:

Rekrutacja do przedszkoli 2023: kiedy wyniki? W przypadku odmowy rodzice muszą działać szybko
Dofinansowanie wypoczynku, o którym nie wszyscy pracownicy wiedzą. Dla kogo są "wczasy pod gruszą"?
- Tyle pieniędzy daje się na komunię w 2023 roku. Koperty od rodziny są coraz grubsze

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.