Dofinansowanie wypoczynku, o którym nie wszyscy pracownicy wiedzą. Dla kogo są "wczasy pod gruszą"?

Wczasy pod gruszą to dofinansowanie urlopu, z którego mogą skorzystać pracownicy w określonych zakładach pracy. Okazuje się jednak, że z pieniędzy mogą skorzystać również nasi bliscy. Co więcej, możliwości ich wykorzystania są bardzo duże. Wyjaśniamy, komu dokładnie przysługują wczasy pod gruszą.

Wczasy pod gruszą, czyli dofinansowanie wypoczynku, przyznawane jest z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) niezależnie od wynagrodzenia. Nie każde miejsce pracy jednak taki fundusz posiada. Możliwość skorzystania z wczasów pod gruszą będzie zatem w pierwszej kolejności zależeć od tego czynnika.

Zobacz wideo "Macierzyństwo to wieczny wyrzut sumienia". Agnieszka Sienkiewicz o godzeniu pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wczasy pod gruszą 2023: komu przysługują? Nie każdy zakład pracy to umożliwia

Jak dowiadujemy się na stronie rządowej, Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych muszą utworzyć pracodawcy, którzy:

  • zatrudniają co najmniej 50 pracowników,
  • zatrudniają co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników, o ile z wnioskiem o utworzenie Funduszu wystąpiła zakładowa organizacja związkowa.

Jeśli jesteśmy zatrudnieni w takim właśnie zakładzie pracy, ze środków Funduszu – a zarazem z wczasów pod gruszą – mogą skorzystać:

  • pracownicy i ich rodziny, niezależnie od stażu pracy, kwalifikacji czy stanowiska pracownika;
  • emeryci i renciści, którzy są byłymi pracownikami, oraz ich rodziny;
  • inne osoby wskazane przez pracodawcę w regulaminie ZFŚS.

Regulamin funduszu określa też m.in. czy z dofinansowania mogą skorzystać osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych. Co ważne, sposób wykorzystania pieniędzy nie wpływa na przyznanie dofinansowania. Oznacza to, że z wczasów pod gruszą możemy skorzystać, nawet wypoczywając w domu.

Wczasy pod gruszą: ile dni do wykorzystania? Ile pieniędzy otrzymamy?

Poza osobami, które mogą skorzystać z wczasów pod gruszą, regulamin ZFŚS powinien również uwzględnić zapisy o tym, jaka jest wysokość dofinansowania, jaka jest częstotliwość wypłat świadczenia czy ile dni nieprzerwanego urlopu pracownicy powinni wykorzystać, aby mogli otrzymać dofinansowanie wypoczynku. Zazwyczaj jednak dofinansowanie przysługuje raz w roku i dotyczy 14 dni ciągłego urlopu, które przysługują nam zgonie z art. 162 Kodeksu Pracy. Wniosek o pieniądze możemy złożyć przed lub po urlopie. Jeśli chodzi o kwotę, którą możemy otrzymać, będzie zależeć ona od sytuacji finansowej wnioskującego i miesięcznego dochodu netto na członka rodziny. Kryteria dochodowe są również określane indywidualnie przez każdy zakład pracy.

Może cię też zainteresować:

- Bon Turystyczny 2023 dla seniorów i rodzin: nowe informacje. Możliwe prace nad projektem przed wakacjami
- Ruszył program Mój Prąd 5.0. Niektórzy dostaną nawet 58 tys. zł. Wystarczy zrezygnować z tzw. kopciuchów
- Certyfikat energetyczny albo 5 tys. zł kary. Już od jutra ruszają kontrole w mieszkaniach i domach

Więcej o: